Ασταμάτητος Προμηθέας πέρασε και από την Ανδόρα

Written by  Οκτ 30, 2019

Άλλη μια σπουδαία εμφάνιση πρόσθεσε στο ενεργητικό του ο Προμηθέας Πάτρας που πέρασε από την έδρα της Ανδόρα με 91-81 και συνεχίζει στην κορυφή του ομίλου του με απολογισμό 4-1.

Οι Πατρινοί πραγματοποίησαν ίσως το καλύτερο φετινό τους παιχνίδι και πέρασαν από μια πολύ δύσκολη έδρα, δείχνοντας χαρακτήρα και μακριά από την Πάτρα και αποτελούν μία από τις ομάδες που έχουν κερδίσει τις εντυπώσεις μετά τις πρώτες 5 αγωνιστικές.

Ο Προμηθέας ξεκίνησε δυνατά και προηγήθηκε με 2-10, αλλά οι γηπεδούχοι απάντησαν με σερί 9-0 για να προηγηθούν με 11-10 και το πρώτο δεκάλεπτο κύλησε στην ισορροπία, με την Ανδόρα να προηγείται στο τέλος του με 20-18.

Ανάλογη ήταν και η συνέχεια, με την ελληνική ομάδα να βρίσκει σκορ από τα 6,75μ. και με σερί 13-3 να προηγείται ξανά με 23-31, δείχνοντας πως έχει πάρει τον έλεγχο της αναμέτρησης.

Η Ανδόρα, ωστόσο, απάντησε ξανά, κάλυψε τη διαφορά και, όχι μόνο ισοφάρισε, αλλά έκλεισε το ημίχρονο με προβάδισμα 43-39.

Με σερί 7-0 η ισπανική ομάδα προηγήθηκε με 50-39 στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου και έβαλε πολύ δύσκολα στον Προμηθέα, που παρ’ όλα αυτά, έδειξε ψυχραιμία, έπαιξε καλή άμυνα, μείωσε τη διαφορά και κατάφερε να ανατρέψει πλήρως την κατάσταση, κλείνοντας το τρίτο δεκάλεπτο με προβάδισμα ενός πόντου (64-65).

Έχοντας πάρει… μπροστά, ο Προμηθέας έστειλε τη διαφορά για πρώτη φορά στους 10 πόντους (70-80) και δεν ξανακοίταξε πίσω του, φτάνοντας τελικά στην πολύ μεγάλη νίκη με 81-91, την τρίτη σε ισάριθμες εκτός έδρας αναμετρήσεις μέχρι τώρα.

Ο Κρις Μπαμπ έκανε εκπληκτικό παιχνίδι από τα 6,75μ. τελειώνοντας με 7/11 τρίποντα και συνολικά 24 πόντους, ο Τσέις Φίλερ ήταν επίσης πολύ καλός με 17 πόντους με 3.6 τρίποντα και ο Ολεξάντρ Λίποβι έκλεισε την τριάδα των… «πολυβόλων» με 15 πόντους και 5/8 τρίποντα, με τον Λάνγκστον Χολ να προσθέτει 10 πόντους με 3 ριμπάουντ και 7 ασίστ.

Από την Ανδόρα, ο Φραντς Μασενάτ είχε 18 πόντους, ο Μούσα Ντιανιέ 12 πόντους με 6 ριμπάουντ και ο Ντέγιαν Τοντόροβιτς 11 πόντους με 6 ριμπάουντ

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 43-39, 64-65, 81-91

Φωτό: eurocupbasketball.com