Δια χειρός Παππά...πράσινο το ντέρμπι

Written by  Νοε 19, 2018

Με τον Νίκο Παππά στην καλύτερη φετινή του εμφάνιση, ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ ήταν ο μεγάλος νικητής στο ντέρμπι της 6ης αγωνιστικής της Betshop Basket League, καθώς επικράτησε με 79-70 του Ολυμπιακού  στο ΟΑΚΑ και συνεχίζει αήττητος.

Οι πρωταθλητές μοιράζονται την κορυφή του βαθμολογικού πίνακα με το επίσης αήττητο Περιστέρι, ενώ επικράτησαν του Ολυμπιακού και πάλι μετά από τη νίκη τους την περασμένη εβδομάδα για την Ευρωλίγκα.

Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν από το ξεκίνημα του αγώνα με τους γηπεδούχους να ξεφεύγουν για πρώτη φορά με +4 (12-8) στο 7' με καλάθι του Λάνγκφορντ. Η απάντηση του Ολυμπιακού όμως ήταν ένα επιμέρους σκορ 6-1 που τον έφερε μπροστά με 14-13, ενώ το φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου βρήκε μπροστά τους γηπεδούχους με 15-14.

Με πέντε πόντους από τον Τίμα και ένα καλάθι του Λεντέι ο Ολυμπιακό έχτισε ένα σερί 7-0 που τον έφερε μπροστά στο σκορ με 26-20 στα μέσα της δεύτερης περιόδου όμως ο Παππάς με έξι προσωπικούς του πόντους έφερε και πάλι τις δύο ομάδες σε κοινή αφετηρία (26-26). Η ανατροπή (12-1 επιμέρους σκορ) του Παναθηναϊκού συνεχίστηκε με τους «πράσινους» να προσπερνούν και με 32-27 πριν ο Πρίντεζης μειώσει στο 32-29 του πρώτου ημιχρόνου.

Δύο τρίποντα από τους Παπαπέτρου και Λάνγκφορντ ένα ακόμα καλάθι από τον Αμερικανό και τον Τόμας συντέλεσαν ένα 10-0 για τον Παναθηναϊκό που στο 24' ξέφυγε για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά (44-34). Ο Ολυμπιακός ωστόσο ροκάνισε σταδιακά τη διαφορά με τον Παπανικολάου να μειώνει σε 51-50 στο 28'. Οι γηπεδούχοι όμως με πόντους του Παππά κράτησαν το προβάδισμα και έκλεισαν την τρίτη περίοδο προηγούμενοι με 55-51.

Στο 32' ένα τρίποντο του Τίμα έφερε και πάλι το παιχνίδι τον πόντο (58-57), με τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ όμως να βρίσκει τρόπους και να διατηρεί το προβάδισμά του. Τρία λεπτά πριν από το τέλος ο Τόμας έκανε το 72-63 ενώ ο ίδιος παίκτης πήγε τη διαφορά στο +11 (76-65) 1:44 για το φινάλε. Στα 50'' ο Παππάς έδωσε προβάδισμα με 78-65 στον Παναθηναϊκό κλειδώνοντας ουσιαστικά τη νίκη για τους «πράσινους» που ήρθε με 79-70.

Τα δεκάλεπτα: 15-14, 32-29, 55-51, 79-70