Για την ανατροπή στην Πολωνία

Written by  Δεκ 14, 2023

Ο Παναθηναϊκός σε αγώνα για τη φάση των «32» του EuroCup Γυναικών γνώρισε την ήττα με 66-56 από την πολωνική Γκντίνια στο κλειστό του Χολαργού. Η ρεβάνς θα πραγματοποιηθεί στις 20 Δεκεμβρίου στην Πολωνία.

Στο ξεκίνημα του αγώνα η πολωνική ομάδα μπήκε πιο δυνατά, γρήγορα επέβαλε τον ρυθμό της και στο πρώτο δεκάλεπτο είχε ξεφύγει με 17-9. Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να αντιδράσει, πίεσε την αντίπαλό και δεν την άφησε να πάρει μεγαλύτερη διαφορά.

Η Γκντίνια κράτησε το προβάδισμα και στο γ’ δεκάλεπτο με τον Παναθηναϊκό να μην μπορεί να πλησιάσει πιο κοντά από τους 5 πόντους (36-31, 24’) έχοντας την Τζόουνς σε καλή μέρα.

Οι παίκτριες της Ελένης Καπογιάννη με καλάθι της Παυλοπούλου πλησίασαν και πάλι στους πέντε πόντους (48-43, 31’) στις αρχές του δ’ δεκαλέπτου, όμως δεν υπήρξε ανάλογη συνέχεια. Η Γκντίνια στο τέλος όμως βρήκε λύσεις, καθώς πήρε προβάδισμα 13 πόντων (66-53, 38’45’’) για να φτάσει στην νίκη με 66-56.

Διαιτητές:  Μιτρόφσκι (Β.Μακεδονόα), Τβάουρι (Γεωργία), Βαρτάνοφ (Γεωργία).

Δεκάλεπτα: 9-17, 21-28, 41-48, 56-66
Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Αλεξανδρή 2, Αλέιν 14, Τσβίτκοβιτς 4, Τζόουνς 23(2), Παυλοπούλου 9(1), Χαιριστανίδου, Σωτηρίου 4, Σταμολάμπρου, Θεοδωρομανωλάκη.