Στα σημεία ο Ολυμπιακός, ήττα και για Ελευθερία

Written by  Νοε 22, 2023

Για την 5η αγωνιστική του Eurocup Γυναικών ο Ολυμπιακός δεν τα κατάφερε στη Λετονία γνωρίζοντας την ήττα με 59-55 από την ΤΤΤ Ρίγα και η Ελευθερία Μοσχάτου ηττήθηκε στην Τσεχία με 93-45 από την Ζαμπίνι Μπρνο.

ΤΤΤ Ρίγα – Ολυμπιακός

Η Ρίγα μπορεί να προηγήθηκε στο ξεκίνημα της αναμέτρησης με 7-0, όμως ο Ολυμπιακός αντέδρασε και έμεινε κοντά στο σκορ με τις Βίτολα και Γουίλιαμς.

Η ομάδα από τη Λετονία πήρε εκ νέου διαφορά (23-14, 14’30’’) με τις ερυθρόλευκες να μην αφήνουν την αντίπαλό τους να ξεφύγει περισσότερο και έτσι μείωσαν στο ημίχρονο σε 31-26.

Με βολές της Γουίλιαμς ο Ολυμπιακός πέρασε μπροστά με 33-32 (23’10’’), όμως με τη λήξη ης τρίτης περιόδου η ΤΤΤ Ρίγα πήρε εκ νέου προβάδισμα (47-39).

Το παιχνίδι στο τελευταίο δεκάλεπτο έγινε ντέρμπι με την ΤΤΡ Ρίγα να φτάνει στη νίκη στις λεπτομέρειες με 59-55.

Διαιτητές: Χιλκ (Φινλανδία), Βαρβ (Εσθονία), Μάνσον (Σουηδία)

Δεκάλεπτα: 16-12, 31-26, 47-39, 59-55

Ολυμπιακός (Νίκλας): Χριστινάκη 18, Κολλάτου 5(1), Τόμπιν 6, Βίτολα 11(2), Γουίλιαμς 7, Δίελα, Κάντζι 2, Καρλάφτη, Νικολοπούλου 2, Σπυριδοπούλου 4, Σύρρα

Ζαμπίνι Μπρνο-Ελευθερία Μοσχάτου

Η Ζαμπίνι Μπρνο πήρε από το ξεκίνημα προβάδισμα αυξάνοντας συνεχώς τη διαφορά με την Ελευθερία να μην μπορεί να βρει τρόπους να αντιδράσει.

Η Ζαμπίνι Μπρνο έφτασε μάλιστα την διαφορά πάνω από τους 30 πόντους (72-41, 30’) κερδίζοντας τελικά τον αγώνα με 93-45. Πρώτη σκόρερ για την Ελευθερία Μοσχάτου ήταν η Καταρίνα Ζεκ με 15 πόντους με την προπονήτρια της ομάδας Κατερίνα Χατζηδάκη να δίνει χρόνο συμμετοχής σε όλες τις παίκτριες που είχε στη διάθεσή της.

Διαιτητές: Ζούμπακ (Σλοβακία), Πάρλακ (Τουρκία), Λαας (Εσθονία)

Δεκάλεπτα: 21-11, 52-29, 72-41, 93-45

Ελευθερία Μοσχάτου (Χατζηδάκη): Λέρη 2, Νάτσκου 3(1), Σπαθάρου 3(1), Σταμούλου, Ταμπάκου 2, Μπικλ 7(1), Κάισερ 7, Πάνγκαλος 6, Ζεκ 15(4).