Ανώτερη η Καρόλο

Written by  Νοε 01, 2023

Η Ελευθερία Μοσχάτου υποδέχτηκε στο γήπεδό της την Καρόλο γνωρίζοντας την ήττα με 94-58, για την 4η αγωνιστική του EuroCup Γυναικών.

Στον πρώτο αγώνα ανάμεσα στις δύο ομάδες η γαλλική ομάδα είχε επικρατήσει 108-42, ενώ γνώρισε την πρώτη της ήττα στην τρίτη αγωνιστική από την Μπρνο εκτός έδρας την προηγούμενη εβδομάδα.

Η γαλλική ομάδα μπορεί να ξεκίνησε με ένα 6-0, όμως η Ελευθερία Μοσχάτου μπήκε στο ρυθμό του αγώνα, ισορρόπησε το παιχνίδι με την Μπικλ να δίνει πολλές βοήθειες έκλεισε 19-19 το α’ δεκάλεπτο.

Η συνέχεια βρήκε τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα με την Καρόλο από τα μέσα του β’ δεκαλέπτου να παίρνει τον έλεγχο του αγώνα και με τρίποντο της Μπουντερά έφερε τη διαφορά στους 7 πόντους (34-27, 16’20’’).

Στο δεύτερο ημίχρονο η Καρόλο επέβαλε πλήρως τον ρυθμό της, στο τέλος της γ’ περιόδου διαφορά έφτασε στους 19 πόντους (66-47) με την προπονήτρια της Ελευθερίας Μοσχάτου Κατερίνα Χατζηδάκη να δίνει χρόνο συμμετοχής σε όλες τις αθλήτριες που είχε στη διάθεσή της.

Η συνέχεια του αγώνα βρήκε την Καρόλο να διευρύνει τη διαφορά κατακτώντας την νίκη με 96-58.

Διαιτητές: Ιβάνοβιτς (Σερβία), Γκιόρφι (Ουγγαρία), Στεφανόφ (Βουλγαρία).
Δεκάλεπτα: 19-19, 32-41, 47-66, 58-96
Ελευθερία Μοσχάτου (Χατζηδάκη): Αλιφραγκή 2, Χουγκάζ, Σπαθάρου 11(3), Σταμούλου 5(1), Ταμπάκου 2, Μπικλ 10(2), Κάισερ 4(1), Πάγκαλος 6(1), Βιντσιλαίου 2, Ζεκ 16(2).