Άντεξε μόνο ένα δεκάλεπτο

Written by  Νοε 01, 2023

Για την 4η αγωνιστική του EuroCup Γυναικών, ο Ολυμπιακός, αντιμετώπισε στο στάδιο «Ειρήνης και Φιλίας» την τούρκικη Καϊσερί και γνώρισε την ήττα με 95-73.

Στο πρώτο γύρο οι “ερυθρόλευεκες” είχαν νικήσει 85-69 εκτός έδρας. Mέρος των εσόδων από τα εισιτήρια θα διατεθεί για την υποστήριξη των παιδιών του «Τζάμπολ Αγάπης».

Μετά τα πρώτα λεπτά του αγώνα ο Ολυμπιακός «ανέβασε στροφές» και με επτά συνεχόμενους πόντους από την Μπρουκ Ουίλιαμς έκανε το 19-13 (7’15’’) με το δεκάλεπτό να τελειώνει στο +9 (22-13).

Ο Ολυμπιακός συνέχισε να έχει το προβάδισμα στο ξεκίνημα της β΄’ περιόδου όμως η Καϊσερί άρχισε να πιέζει στην άμυνα και να βρίσκει λύσεις στην επίθεση με αποτέλεσμα να ισοφαρίσει σε 30-30 (15’) και να προηγηθεί με 43-33 (19’30’’).

Στις αρχές του β’ ημιχρόνου η Καϊσερί συνέχισε στους ίδιους ρυθμούς φτάνοντας στο +13 (56-43, 23’30’’), με τον Ολυμπιακό να αντιδρά και να μειώνει σε 61-53 (26’) με τρίποντο της Κάντζι.

Η τουρκική ομάδα επανάκαμψε κάνοντας το 79-60 (34’) χτυπώντας από τη γραμμή του τρίποντου. Τίποτα δεν άλλαξε στη συνέχεια με την Καϊσερί να φτάνει στη νίκη με 95-73.

Διαιτητές: Ματουσέφσκα (Πολωνία), Κοάνους (Γαλλία), Σάντσεθ Γκονθάλεθ (Ισπανία)
Δεκάλεπτα: 22-13, 38-45, 56-68, 73-95
Ολυμπιακός (Νίκλας): Χριστινάκη 14(1), Κολλάτου 4, Σύρρα, Βίτολα 22(2), Ουίλιαμς 17, Κάντζι 8(2), Καρλάφτη 2, Μόρισον, Νικολοπούλου 5, Σπυριδοπούλου 1.