Της στοίχισε το κακό ξεκίνημα

Written by  Οκτ 25, 2023

Η Ελευθερία Μοσχάτου έδωσε τον τρίτο της αγώνα στους ομίλους του EuroCup Γυναικών καθώς υποδέχτηκε την Καδί Λε Σέου στο Κλειστό Γυμναστήριο Μοσχάτου, γνωρίζοντας την ήττα με 64-88.

H ελληνική ομάδα που στο δεύτερο ημίχρονο κοίταξε στα ίσα την αντίπαλο της, είχε μία νίκη και μία ήττα στη διοργάνωση στις δύο πρώτες αγωνιστικές.

Πολύ γρήγορα η ισπανική ομάδα επέβαλε τον ρυθμό της στο παιχνίδι ξεφεύγοντας στο ξεκίνημα με 11-0. Η Ελευθερία Μοσχάτου αναζητούσε τρόπους να αντιδράσει, αλλά η Καδί Λε Σέου διεύρυνε το προβάδισμα. Έφτασε μάλιστα τη διαφορά στο +24 (45-21, 17’20’’) με τις Πάλμα και Σόλερ να κάνουν μεγάλη δουλειά στην επίθεση.

Το σκηνικό παρέμεινε ίδιο και στο δεύτερο ημίχρονο και λίγο πριν το τέλος του γ’ δεκαλέπτου η Καδί Λε Σέου ξέφυγε με 31 πόντους (75-44, 29’) με την ισπανική ομάδα να συνεχίζει το επιθετικό κρεσέντο.

Στην συνέχεια η Ελευθερία Μοσχάτου κατέβασε τη διαφορά στους 20 πόντους (75-55, 33’) με την ισπανική ομάδα να φτάνει τελικά στην νίκη με 88-64.

Διαιτητές: (Κροατία), Λούτσιτς (Μαυροβούνιο), Πετρόφ (Βουλγαρία)
Δεκάλεπτα: 14-24, 26-48, 48-75, 64-88
Ελευθερία Μοσχάτου (Χατζηδάκη): Κάισερ 9(2), Λέρη 2, Πάγκαλος 13(2), Σταμούλου, Ζεκ 13, Αλιφραγκή, Μπικλ 16(1), Σπαθάρου 2, Ταμπάκου, Βιντσιλαίου 9.