Διπλό για Δάφνη, στο φινάλε ο Σπόρτιγκ

Written by  Ιαν 05, 2019

Με το δεξί μπήκαν στις αγωνιστικές υποχρεώσεις του 2019, Δάφνη Αγίου Δημητρίου και  Σπόρτιγκ, επικρατώντας με 65-60 και 68-65 του Αθηναϊκού και των Καλυβίων αντίστοιχα, στις αναμετρήσεις που άνοιξαν την αυλαία της 8ης αγωνιστικής της Α1 Γυναικών.

Στο Βύρωνα ο αγώνας ήταν ισορροπημένος στο πρώτο δεκάλεπτο, η Δάφνη Αγίου Δημητρίου έκανε ένα ξέσπασμα στη δεύτερη περίοδο, πήγε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο προηγούμενη με 29-23 και στο δεύτερο μισό του αγώνα διατήρησε τη διαφορά, παίρνοντας το πέμπτο ροζ φύλλο αγώνα της για τη φετινή σεζόν. Σίντομ και Τζέιμς πέτυχαν 25 και 19 πόντους αντίστοιχα για την ομάδα του Αντώνη Μπουμπού, ενώ για τον Αθηναϊκό πρώτη σκόρερ ήταν η Κόστοβιτς με 27.

Στα Πατήσια ο Σπόρτιγκ ξεκίνησε πιο δυνατά και προηγήθηκε με 23-9 στα πρώτα δέκα λεπτά του αγώνα. Τα Καλύβια, αντέδρασαν, ροκάνισαν τη διαφορά, μειώνοντας σε 40-34 στο ημίχρονο δίνοντας χαρακτήρα ντέρμπι στο υπόλοιπο της αναμέτρησης. Οι γηπεδούχες κρατούσαν το προβάδισμα αλλά λίγο πριν τη λήξη της αναμέτρησης τα Καλύβια ισοφάρισαν σε 65-65. Πιο ψύχραιμες στις τελευταίες επιθέσεις οι παίκτριες του Θάνου Σόφτση, πήραν τη νίκη με 68-65, που τους δίνει βαθμολογική ανάσα για τη συνέχεια του πρωταθλήματος. Πρώτη σκόρερ της αναμέτρησης ήταν η Αριάνα Μούρερ με 26 πόντους. Στέλλα Φουράκη και Αλεξάνδρα Δανδουλάκη σημείωσαν επίσης διψήφιο αριθμό πόντων τελειώνοντας τον αγώνα με 15 και 11 αντίστοιχα. Από τα Καλύβια η Γιαρόζ τελείωσε τον αγώνα με 20 πόντους και την ακολούθησε η Ντέιβις με 17.