Κύπελλο Ελλάδας Γυναικών: Ξεπέρασε τον Φάρο και πάει να… τριτώσει!

Written by  Μαρ 23, 2018

Τον τρίτο σερί τίτλο του κυπελλούχου Ελλάδας Γυναικών θα διεκδικήσει ο Ολυμπιακός, αφού προκρίθηκε στον μεγάλο τελικό του Φάιναλ Φορ της Γλυφάδας, μετά τη νίκη του με 80-47 επί του Φάρου Κερατσινίου!

Οι «ερυθρόλευκες» είχαν τα ηνία του ματς από το πρώτο δεκάλεπτο και φρόντισαν να εδραιώσουν μια διαφορά που θα τους επιτρέψει να επιβάλλουν πλήρως το ρυθμό τους καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα. Το +22 του ημιχρόνου επιβεβαίωσε την απόλυτη κυριαρχία των παικτριών του Κώστα Μίσσα.

Η επιστροφή από την ανάπαυλα έφερε κάκιστη αγωνιστικά εικόνα, αφού η τρίτη περίοδος χαρακτηρίστηκε από τη χαμηλή παραγωγικότητα και των δύο «μονομάχων». Ο σύλλογος του Κερατσινίου κατέβαλλε προσπάθεια να αντεπιτεθεί και να δείξει πως έχει σφυγμό, όμως τα λάθη στην επίθεση συνεχίστηκαν και έτσι η «ψαλίδα» δεν έκλεισε, ενώ το τελευταίο δεκάλεπτο ανήκε ολοκληρωτικά στις νταμπλούχες, που είχαν σε πολύ καλή ημέρα τις ξένες τους, Μακόλεϊ και Άντερσον με 18 και 15 πόντους, αντίστοιχα. Από πλευράς Φάρου, ξεχώρισε επιθετικά η Γουόκερ με 16 πόντους.

Ο Ολυμπιακός θα αντιμετωπίσει πλέον τον ΠΑΟΚ στον μεγάλο τελικό της Κυριακής (25/3, 18:30), ενώ ο Φάρος θα διεκδικήσει την 3η θέση απέναντι στον Αθηναϊκό (25/3, 15:30).

Φάρος Κερατσινίου – Ολυμπιακός 47-80

Τα δεκάλεπτα: 14-26, 25-47, 36-56, 47-80

Φάρος Κερατσινίου (Λειβάδης): Γκρίτζα 5, Παπαμιχαήλ, Μαγκλάρα 12, Κεχαγιά 1, Τζόνσον 9, Καλογήρου, Δίελα, Αλεξανδρίδου, Γουόκερ 16(1), Γούναρη 4(1), Καρακασίδου

Ολυμπιακός (Μίσσας): Μάζιτς 3(1), Μάλτση 5(1), Άντερσον 15(2), Μακόλεϊ 18, Καλτσίδου 12, Σταμάτη 12(2), Χατζηνικολάου 4, Νικολοπούλου 4, Χαλιβέρα, Σωτηρίου 4, Σπυριδοπούλου 3(1), Κοσμά