Με όπλο του την άμυνα

Written by  Ιαν 04, 2018

Στην πρώτη αναμέτρηση της φάσης των «16» του EuroCup, ο Ολυμπιακός πήρε πολύ μεγάλη νίκη, καθώς επικράτησε με 65-60 της Ισπανικής Τζιρόνα, κάνοντας ένα βήμα για την πρόκριση στους «8» της διοργάνωσης. Με κλειδί του αγώνα την άμυνα του και έχοντας τον έλεγχο του ρυθμού στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης ο Ολυμπιακός «έφυγε» νικητής από το ΔΑΚ Γλυφάδας και πλέον θα ταξιδέψει στην Ισπανία, την ερχόμενη εβδομάδα (11/1), για να υπερασπιστεί τη διαφορά των πέντε πόντων.

Στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης ο Ολυμπιακός είχε τον έλεγχο του αγώνα και με πολύ καλή αμυντική εικόνα προηγήθηκε με 11-5 τέσσερα λεπτά πριν το τέλος της πρώτης περιόδου. Η Τζιρόνα ήθελε να τρέξει και είναι χαρακτηριστικό ότι οι επτά πρώτοι της πόντοι, ήταν όλοι από αιφνιδιασμούς, ωστόσο είχε χάσει τη μάχη κάτω από τις δυο ρακέτες, με τις ψηλές της να φορτώνονται με φάουλ. Με πέντε συνεχόμενους πόντους της Εβίνας Μάλτση η διαφορά έφτασε στο συν έντεκα (18-7) για να ολοκληρωθεί το δεκάλεπτο με το σκορ στο 19-13.

Στην έναρξη του δεύτερου δεκαλέπτου ο Ολυμπιακός δεν έβρισκε το δρόμο για το καλάθι και με μόλις τέσσερις πόντους σε πέντε λεπτά έδωσε τη δυνατότητα στην ισπανική ομάδα να πλησιάσει στο καλάθι (23-21). Οι παίκτριες του Κώστα Μίσσα διατήρησαν το προβάδισμα και λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου ανέβασαν εκ νέου τη διαφορά γράφοντας το 31-24 σκορ που έμεινε μέχρι το τέλος του πρώτου μισού της αναμέτρησης. Ο Ολυμπιακός πιο εύστοχος στα πρώτα είκοσι λεπτά, μπορεί να έχασε τη μάχη των ριμπάουντ (25-15) ωστόσο ανάγκασε τις φιλοξενούμενες σε 11 λάθη, έναντι μόλις 3 δικών του, ενώ είχε και 5 κλεψίματα. Μακόλι και Μάλτση τον οδηγούσαν επιθετικά με 8 και 7 πόντους αντίστοιχα.

Για πρώτη φορά στον αγώνα η Τζιρόνα πέρασε μπροστά στο σκορ με 34-33 τρία λεπτά από την έναρξη της τρίτης περιόδου, τρέχοντας ένα σερί 10-2, με τη Νικόλ Ρομέο να έχει 5/6 τρίποντα και 15 πόντους. Η διαφορά έφτασε στο συν πέντε (33-38) αλλά, με δυο γρήγορα καλάθια από τις Μακόλι και Χατζηνικολάου, έπεσε στον πόντο (37-38). Η Τζιρόνα στο τρίτο δεκάλεπτο έκανε ένα επιμέρους 22-10 και μπήκε στα τελευταία δέκα λεπτά του αγώνα προηγούμενη με 46-41. Πολύ δυνατή η τελευταία περίοδος με τον Ολυμπιακό να ισοφαρίζει σε 49-49 και 53-53 για να ανακτήσει το προβάδισμα με τρίποντο της Καλτσίδου (56-53) τρία λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα. Το τελικό 65-60 έδωσε μια πολύ μεγάλη νίκη στον Ολυμπιακό ο οποίος πλέον θα ταξιδέψει στην Ισπανία με προβάδισμα πέντε πόντων. Πρώτη σκόρερ για τον Ολυμπιακό ήταν η Μακόλι με 15 πόντους και την ακολούθησαν οι Καλτσίδου με 14 και η Μάλτση με 13.

Τα δεκάλεπτα: 19-13,  31-24, 41-46, 65-60

Ολυμπιακός (Κώστας Μίσσας): Μάζιτς 6, Σταμάτη, Χατζηνικολάου 8, Μάλτση 13 (2), Νικολοπούλου 2, Σωτηρίου, Άντερσον 7, Μακόλι 15 (1), Σπυριδοπούλου, Κοσμά, Καλτσίδου 14 (2)

Τζιρόνα (Έρικ Σούρις): Μαρτίνεθ 2, Μέντι 12 (2), Μπους, Τραορέ 5, Αλκολάντο, Αλμινάϊτε 3, Ρομέο 22 (6), Έβανς 6, Κολιάντο 10