Στην Α1 παρέμεινε ο Πανιώνιος

Written by  Απρ 26, 2017

Ο Πανιώνιος είναι η 12η ομάδα που συμπληρώνει (χρονικά) το παζλ των ομάδων που θα αγωνίζονται στην Α1 των γυναικών τη σεζόν 2017-2018 καθώς επικράτησε με 74-58 του Άρη κάνοντας το 3-2.

Η σειρά των play-out ανάμεσα στον Πανιώνιο και τον Άρη χρειάστηκε να φτάσει στα τρία παιχνίδια (οι δυο ομάδες ξεκίνησαν με 1-1). Η ομάδα της Νέας Σμύρνης είχε μεν το πλεονέκτημα έδρας ωστόσο αγωνίστηκε χωρίς τον κόσμο της λόγω της τιμωρίας της για τα επεισόδια του κυπέλλου.

Στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης στο κλειστό της Αρτάκης οι δυο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ (14-12). Στο δεύτερο δεκάλεπτο μέχρι τα μέσα της περιόδου ο Πανιώνιος έτρεξε ένα σερί 13-2 και προηγήθηκε με 27-18, διαφορά που έφτασε και σε διψήφιο αριθμό λίγο αργότερα (33-23) αλλά δεν την διατήρησε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου καθώς ο Άρης μείωσε στους δυο (38-36).

Το τρίτο δεκάλεπτο άνηκε εκ ολοκλήρου στις γηπεδούχες οι οποίες με ένα επιμέρους 21-6 πήραν προβάδισμα και δεν άφησαν περισσότερα περιθώρια αντίδρασης στον Άρη και με το τελικό 74-58 πανηγύρισαν την παραμονή τους στην Α1 και της επόμενης σεζόν.

Τα δεκάλεπτα: 14-12, 38-36, 59-42, 74-58

Πανιώνιος (Τσίκληρας-Γιαννουλάκης): Πέτερσεν 15(1), Χέλι 14, Μπότσαρη 6, Θεοδωρομανωλάκη 5(1), Στεφανίδου 6, Πατεράκη 11, Γρηγορίου 5(1), Τζόουνς 12(1).

Άρης (Κουλακιώτης): Κιλαζίδου, Καραβέλη, Γράψα, Κουφογιάννη 9,  Τσενέκε Ε. 20(3), Παπαρδέλα, Τράντα 3, Μοντγκόμερι 6, Γκλεζάκη 7(1), Μακένζι 13.