Με οδηγό Πέτερσεν-Χίλι ο Πανιώνιος πέρασε νικηφόρα από τον Άγιο Δημήτριο

Written by  Φεβ 25, 2017

Την έβδομη νίκη του στο πρωτάθλημα πανηγύρισε ο Πανιώνιος που επικράτησε εκτός έδρας με του Κρόνου Αγίου Δημητρίου για τη 16η αγωνιστική της Α1 των γυναικών παίρνοντας ακόμα μια βαθμολογική ανάσα στη μάχη για το καλύτερο δυνατό πλασάρισμα στο τέλος της κανονικής περιόδου.

Οι παίκτριες του Άγγελου Τσίκληρα πήραν από την αρχή της αναμέτρησης το προβάδισμα (12-21 το πρώτο δεκάλεπτο και 25-41 το ημίχρονο) και έδειξαν αποφασισμένες να πάρουν το ροζ φύλλο αγώνα και τους δυο βαθμούς της νίκης.

Πρωταγωνίστριες για την ομάδα του Πανιωνίου οι Πέτρεσεν και Χίλι που τελείωσαν το παιχνίδι με 23 και 18 πόντους αντίστοιχα. Η Κέιτι Χίλι ήταν η απόλυτη κυρίαρχος κάτω από τα δυο καλάθια καθώς μάζεψε και 18 ριμπάουντ (από τα συνολικά 51 της ομάδας της) ενώ είχε επίσης πέντε ασίστ και δυο κλεψίματα πραγματοποιώντας μια εξαιρετική εμφάνιση απέναντι στην οποία οι γηπεδούχες δεν μπορούσαν να βρουν απαντήσεις και έτσι το τελικό 54-71 ήρθε σχετικά εύκολα για τις νεοφώτιστες.

Τα δεκάλεπτα: 12-21, 25-41, 39-57, 54-71

Κρόνος Αγίου Δημητρίου (Λαγοπόδης): Τσιμπίδη, Αυτζή 6, Σπαθάρου 4, Μίχου 8, Λαμπράκη, Σταμάτη 14, Οικονομίδου, Γκέργκι 2, Γασπαράτου 3, Σίντι 13, Κυριακοπούλου 4

Πανιώνιος (Τσικλήρας-Γιαννουλάκης): Πέτερσεν 23, Τσίκα 3, Χίλι 18, Τσιαδή, Μπότσαρη 2, Θεοδωρομανωλάκη 6, Στεφανίδου 6, Πατεράκη 5, Μήτση, Τζόουνς 8.