Δια πυρός και σιδήρου πέρασε από το Αλεξάνδρειο ο Παναθηναϊκός

Written by  Φεβ 12, 2017

Χρειάστηκαν τα έξτρα πέντε λεπτά της παράτασης για να βγει ο νικητής στην αναμέτρηση του Αλεξάνδρειου ανάμεσα στον Άρη και τον Παναθηναϊκό με τις φιλοξενούμενες να είναι αυτές που πήραν τελικά το ροζ φύλλο αγώνα με 66-69 για τη 14η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Η ομάδα του Άρη ήταν αυτή που μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι παίρνοντας το προβάδισμα στο σκορ και διατηρώντας το μέχρι τη λήξη της πρώτης περιόδου η οποία ολοκληρώθηκε 24-12. Οι γηπεδούχες πιο εύστοχες εντός παιδιάς και κερδίζοντας τη μάχη κάτω από της δυο ρακέτες εκμεταλλευόμενες την απουσία της Χάμπτον για τον Παναθηναϊκό (29-10 τα ριμπάουντ στο ημίχρονο και 46-27 στη λήξη της κανονικής διάρκειας του αγώνα) διατηρούσαν την πρωτοπορία και πήγαν στα αποδυτήρια στο συν τέσσερα (38-34).

Όσο περνούσε η ώρα και κυλούσε το παιχνίδι ο Παναθηναϊκός μάζευε τη διαφορά και μάλιστα πέρασε μπροστά στο τέλος της τρίτης περιόδου με 50-49. Στα τελευταία δέκα λεπτά οι δυο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ και το άκουσμα της κόρνας των 40 λεπτών δεν βρήκε νικητή με το ταμπλό να γράφει 62-62 και να πηγαίνουμε σε παράταση. Εκεί οι φιλοξενούμενες πιο ψύχραιμες και εύστοχες πήραν τη νίκη με 69-66 και διατηρήθηκαν στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα όπου ισοβαθμούν με τον Αθηναίκό.

Τα δεκάλεπτα: 24-12, 38-34, 49-50, 62-62 (καν.δ.), 66-69 (παρ.)