Καθάρισε στο δεύτερο ημίχρονο η Δάφνη

Written by  Φεβ 11, 2017

Ένα ακόμα ροζ φύλλο αγώνα πανηγύρισε η Δάφνη στην πρώτη της παρουσία στην Α1 επικρατώντας με 55-68 του Κρόνου εκτός έδρας στο τοπικό ντέρμπι του Αγίου Δημητρίου.

Με ρεσιτάλ εύστοχων σουτ και από τις δυο ομάδες ξεκίνησε το παιχνίδι με το σκορ να γίνεται γρήγορα 8-9 ενώ στη συνέχεια η Σοφία Κυριακοπούλου έχοντας 3/3 τρίποντα διαμόρφωσε το 11-9. Ο Κρόνος έδειξε να παίρνει τον έλεγχο δημιουργώντας μια διαφορά πέντε πόντων δυο λεπτά πριν τελειώσει η πρώτη περίοδος η οποία τελικά ολοκληρώθηκε με σκορ 18-15.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Δάφνη κράτησε τις γηπεδούχες χωρίς σκορ για τέσσερα λεπτά και με ένα δικό της 4-0 πέρασε μπροστά με 19-18. Καμία από τις δυο ομάδες δεν μπόρεσε να ξεφύγει στο σκορ με τις φιλοξενούμενες να διατηρούν ένα μικρό προβάδισμα στη μεγαλύτερη διάρκεια της περιόδου για να κάνει ο Κρόνος στο τελευταίο λεπτό ένα δικό του μικρό σερί (5-0) και να πάει προηγούμενος στα αποδυτήρια με 33-31.

Πίεση στην άμυνα, κλεψίματα της μπάλας από τη Δάφνη στο πρώτο λεπτό του δευτέρου ημιχρόνου με το σκορ να διαμορφώνεται γρήγορα 33-38 ενώ η διαφορά έφτασε και στο συν επτά στα μέσα του δεκαλέπτου (36-43). Οι παίκτριες του Αντώνη Μπουμπού κράτησαν τη διαφορά μέχρι το τέλος της περιόδου (43-50).

Με την έναρξη του τελευταίου δεκαλέπτου η Δάφνη ανέβασε τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό κάνοντας το 43-54. Ο Κρόνος παρόλο που είχε τρεις παίκτριες με τρία φάουλ και μια με τέσσερα  προσπάθησε να πιέσει όσο μπορούσε στην άμυνα ωστόσο δεν κατάφερε κάτι περισσότερο από το τελικό 55-68 που τον αφήνει στην 11η θέση του βαθμολογικού πίνακα πάνω μόνο από την Τερψιθέα. Η Δάφνη με τους δυο πόντους που πρόσθεσε στη συγκομιδή της παραμένει στις θέσεις ασφαλείας μακριά από τα play-out.

Τα δεκάλεπτα: 18-15, 33-31. 43-50, 55-68

Κρόνος Αγίου Δημητρίου (Λαγοπόδης): Τζανετάτου 6, Αυτζή 4, Σπαθάρου 6, Μίχου 7, Λαμπράκη, Σταμάτη 7,Γασπαράτου, Σίντυ 9, Κυριακοπούλου 16

Δάφνη Αγίου Δημητρίου (Μπουμπούς): Βλάνη 12, Αλεξανδρή 15, Παπακωνσταντίνου 2, Αξιοπούλου 7, Γιαμπάνη 4, Τσέσλεκ 11, Τετενέ, Μπράουν 17