Η πρόκριση θα κριθεί στην Τουρκία

Written by  Ιαν 11, 2022
Στον πρώτο αγώνα της φάσης των "16" του EuroCup Γυναικών ο Ολυμπιακός ηττήθηκε από τη Νεσίμπ Αϊντίν με 83-79, στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας και πλέον η πρόκριση θα κριθεί στην Τουρκία, στην δεύτερη αναμέτρηση των δύο ομάδων, που είναι προγραμματισμένη για την Τετάρτη 19 Ιανουαρίου.

Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στην πρώτη περίοδο, 17-16 στο 9'33'', αλλά στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενες κατάφεραν να φτάσουν σε μια διψήφια διαφορά κάνοντας το +11 (20-31) στο 15’50’’). Η τουρκική ομάδα, επέβαλε το ρυθμό της, εκμεταλλεύτηκε την ευστοχία της έξω από τη γραμμή των 6,75μ. (6/10 στο πρώτο ημίχρονο) και πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενη με 43-34. Στα μέσα της της τρίτης περιόδου η διαφορά έφτασε και στο +16 (42-58) στο 25’10’').

Ο Ολυμπιακός προσπάθησε να επιστρέψει στο παιχνίδι, μείωσε (64-72, 33’), στο ξεκίνημα του τελευταίου δεκαλέπτου αλλά η τουρκική ομάδα επανέφερε τη διαφορά πάνω από 10 πόντους. Ο Ολυμπιακός με την Σταμάτη να συνεχίζει το επιθετικό της κρεσέντο έκλεινε συνεχώς την ψαλίδα. Το τέλος του αγώνα βρήκε την Νεσίμπε Αϊντίν νικήτρια με 83-79 με την πρόκριση να μείνει ανοιχτή για τον δεύτερο αγώνα των δύο ομάδων.

Η Νεσίμπε Αϊντιν είχε σε εκπληκτική μέρα την Νακικάιτε (27 πόντους, 5/7 τρίποντα), ενώ από τον Ολυμπιακό εντυπωσιακή ήταν η Εβίνα Σταμάτη (20 πόντους, 4/7 τρίποντα) που πήρε την ομάδα στις πλάτες της στο τέταρτο δεκάλεπτο.

Διαιτητές: Βούκοβιτς (Σλοβενία), Γιόκιτς (Μαυροβούνιο), Τόρες  (Ισπανία)

Δεκάλεπτα: 17-18, 34-43, 52-65, 79-83

Ολυμπιακός (Ζίμπαρτς): Νικολοπούλου 10, Σταμάτη 20(4), Σταμολάμπρου 8(1), Τόλφρι 5(1), Βίτολα 11(1), Αλεξανδρή 1, Δίελα, Χάμπλιν 8, Πλουφ 14, Σπυριδοπούλου 2.