"Σφράγισε" την πρόκριση

Written by  Νοε 24, 2021

Την πρόκριση στη φάση των «32» του EuroCup πανηγύρισε ο Ολυμπιακός, καθώς επικράτησε με 78-70 του Ερυθρό Αστέρα στο Βελιγράδι, για την 5η αγωνιστική των ομίλων της διοργάνωσης.

Ο Ολυμπιακός έφτασε τις τέσσερις νίκες (4-1) και «σφράγισε» το εισιτήριο για τον επόμενο γύρο.

Μετά τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης ο Ερυθρός Αστέρας ξέφυγε προσωρινά  με 24-18 (στο 10’) με τον Ολυμπιακό όμως να πιέζει στην άμυνα και να καταφέρνει να πάρει τα ηνία του αγώνα με 39-34 στο τέλος του ημιχρόνου.

Ο Ολυμπιακός στη συνέχεια διατήρησε τον έλεγχο του παιχνιδιού και το προβάδισμα φτάνοντας στην νίκη με 78-70.

Διαιτητές: Γκριγκιόνι (Ιταλία), Τόρες (Ισπανία), Μπλάουτ (Τσεχία)

Δεκάλεπτα: 24-18, 34-39, 53-59, 70-78
Ολυμπιακός (Ζίμπαρτς): Δίελα, Νικολοπούλου 10, Σταμάτη 6(2), Σταμολάμπρου 17, Βίτολα 15(1), Αλεξανδρή 2, Χάμπλιν 4, Πλουφ 13(1), Τόλφρι 11.