Τα αποτελέσματα των αγώνων της 1ης αγωνιστικής για την Α΄ Φάση του Κυπέλλου Ελλάδος Ανδρών έχουν ως εξής:

ΑΟ Ιωνικός Νικαίας – ΑΣ Διαγόρας Δρυοπιδέων 91-78

ΚΑΟ Κορίνθου – Ηράκλειο ΟΑΑ 73-65

ΕΦΑΟ Ζωγράφου – ΑΟ Παγκρατίου 66-68

Μανδραϊκός ΑΟ – ΑΣΚ Ιπποκράτης 85-71

ΑΟ Τρίτων – ΓΣ Δάφνη Δαφνίου 79-74

Πανερυθραϊκός ΑΣ – Πανελευσινιακός 72-77

ΑΕΝ Κηφισιάς – ΑΕΟ Πρωτέας Βούλας 54-48

ΓΣ Κορωπίου – ΑΟ Ίκαρος Ν. Σμύρνης 61-64

ΓΣ Ελίμειας – ΓΣ Φαρσάλων 82-58

ΑΣ Μαχητές Δόξας Π. – ΕΚ Καβάλας 55-63

ΓΑΣ Χαλκηδόνας – ΑΣ Ευρώπη Πευκοχωρίου 44-58

ΑΟ Αγρινίου – ΜΑΣ Ερμής Λαγκαδά 81-60

ΚΣ Γέφυρας – ΣΑ Στρατωνίου 70-66

ΣΑΑΚ Ανατόλια – ΑΠΣ Ασπίς Ξάνθης 70-56

ΓΣ Τιτάνες Παλαμά – ΑΟΚ Ίκαροι Σερρών  81-90

ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος – ΓΣ Χαρίλαος Τρικούπης 0-20 (α.α.) 

 

ΑΟ Τρίτων – Δάφνη Δαφνίου 79-74

Τα δεκάλεπτα: 22-22, 41-39, 62-57, 79-74

Tρίτων (Μιχελάκος):Ευστρατίου,Κούτουλας 10(2), Kοντινός, Kαλατζής 3(1), Tασόπουλος 19, Nτιπ 12(2), Θυμνιός 5, Kαραδολάμης 5(1), Ντρόμπαρης, Γκαβανόπουλος 25(3), Kουκουνιάς, Φράγκος.

Δάφνη Δαφνίου (Pήγγας): Γεωργούτσος 16, Kαπώνης 2, Kουφόπουλος, Διαμαντόπουλος, Xρυσός 2, Kοροβέσης, Γκίνης 22(3),  Σοφρωνάς 3(1), Mιχόπουλος 16(4), Γκιουζέλης 6, Tσιάκος, Τσελεμπής  7.

 

ΚΑΟ Κορίνθου – Ηράκλειο ΟΑΑ 73-65

Τα δεκάλεπτα: 21-21, 37-39, 50-56, 73-65

ΚΑΟ Κορίνθου (Νικητόπουλος): Γεωργούλης, Κωνσταντίνου 1, Σακελάρακης 3, Μακρής 22(1), Τράτης 2, Κεφαλάς 12(1), Καρούζος 8(2), Δανιήλ 6(1), Αντωνόπουλος 11(1), Σκορδάς, Γιανναλέτσος 6.

Ηράκλειο ΟΑΑ (Μακράκης): Μαρνελλάκης, Γουμενάκης, Σταμπουλής 12, Μποχωρίδης 13(3), Πετράκης 6(1), Λιανός 9(3), Πρωτογεράκης, Καλατζής 6(2), Χάλαρης 7(1), Παπαδάκης 2, Λάκκας 10(1), Κίτσος.

 

Μαχητές Πειραματικού Πεύκων - ΕΚ Καβάλας  55-63

Τα δεκάλεπτα: 14-14, 26-32, 38-49, 55-63

Μαχητές Πειραματικού Πεύκων (Γεροφώτης): Βογιατζής 5(1), Βελισσαρίου 16(3), Ζάχαρης, Αρνίδης 7(1), Δήμας 14(1), Παπαδόπουλος, Χατζημιχαηλίδης 2, Στόλης 4, Κωνσταντινίδης 4, Μπάκος 3(1), Κουνατίδης.

ΕΚ Καβάλας (Καραπιπερίδης): Ερεμπενάγκμπε 5(1), Καπνιάρης 10(1), Μιχάλογλου 4, Πλιούκας 7(1), Χονδρόπουλος, Αθανασιάδης 9(1), Κουμλελής 22, Πιεβάλιτσα, Καραθανάσης 3(1), Παπάς 3(1).

 

Κορωπί - Ίκαρος Νέας Σμύρνης 61-64

Τα δεκάλεπτα: 12-23, 25-35, 46-52, 61-64

Κορωπί (Κατσούνης): Μπουρδάνος 15, Σερέτης, Αγόρης 10(1) , Σιμιτζής 2, Σπανός 11(1), Τσατάς, Μαλτέσιος 18, Γκίνης 3, Θεοδωράκος 2, Πετς.

Ίκαρος Νέας Σμύρνης (Παπαδάτος): Γοργόνης 7(1), Μελισσουργός, Βελιζιώτης 2, Γραμματικός 21(4), Ανέστης 2, Βούζας 13, Λάβαρης, Δορκοφίκης 6, Μιχαλόπουλος 9, Ζούκας 4.

 

ΚΣ Γέφυρας - Στρατώνι  70-66

Τα δεκάλεπτα: 15-19, 36-32, 46-46, 70-66

ΚΣ Γέφυρας (Δαμαλής, Τσίμπος): Νικολαϊδης 8, Κολοκοτρώνης 14(2), Γαρέζος 9(1), Παπαδόπουλος 12(3), Σιώπης 4, Ταουσάνης 9, Σιώμος 8, Αζίζης, Μπίσκας 6(1), Καζαμίας, Ευσταθιάδης, Σαραντίδης. 

Στρατώνι (Χατζούλης, Μιχαηλίδης): Σπύρας 3, Μητσάκης 14(2), Καραμανώλης 3, Δελίδης 20(5), Στοϊτσης, Σαμαράς, Φλιάτης Ι. 5, Λευκαδίτης 6(2), Φλιάτης Γ. 10, Πολιτόπουλος 5(1), Δασκαλόπουλος.

 

ΑΟ Αγρινίου - Ερμής Λαγκαδά  81-60

Τα δεκάλεπτα: 21-16, 40-30, 62-40, 81-60

ΑΟ Αγρινίου (Μυριούνης): Τασόπουλος, Μπερερής, 9(1), Στάνκοβιτς, Μουρατίδης 16(4), Κοσκινόπουλος, Τάσσος 11, Κυριλής 11(2), Μήτσου 4, Σταύρου 16(1), Κασαμπαλής 12, Ρέντζιος 2.

Ερμής Λαγκαδά (Τσούρμας): Καϊκλής 6(2), Αμπατζάς 10(1), Καμπέρης 2, Μήνου 1, Αβοκάτος, Τοπουζίδης 6(1), Παρίτσης 3, Πιλκούδης 12, Μέλλιος, Γκαμούρας 11, Κοτσάνος 9.

 

ΓΣ Ελίμειας - ΓΣ Φαρσάλων 82-58

Τα δεκάλεπτα: 30-15, 45-31, 65-51, 82-58

ΓΣ Ελίμειας: Μαλούτας 17(3), Πεχλιβανίδης 3(1), Μαλιούρας 12, Κούβελας 11(1), Τσιμίδης 5, Νικολάου 13(1), Μακρής 21(5), Τσιρέκας, Σταυράκης

ΓΣ Φαρσάλων: Ντίνος 7(1), Αναγνωστόπουλος Χ. 5(1), Αναγνωστόπουλος Γ. 27(3), Λούτας 2, Καραδήμας 17(2), Αλεξόπουλος, Λιούπης.

 

Ανατόλια - Ασπίδα Ξάνθης 70-56

Τα δεκάλεπτα: 17-15, 32-27, 55-36, 70-56

Ανατόλια (Γκαϊτατζής): Πουλιανίτης 2, Πρωτούλης 6, Βλάχος 10(2), Λεμονάκης 2, Γαλανίδης 8(1), Ζαφειρούδης 6, Συμεωνίδης 10, Ξενιτίδης 2, Σταματογιάννης 4, Ζώτος 4, Βεργίνης 3, Καραποστόλου 13(1). 

Ασπίδα Ξάνθης (Ιωαννίδης): Αμούτζιας 5, Ιορδάνογλου 5, Τσιώγκας 8, Γρούδος 4, Κουτσογιάννης 17(1), Γκέλιος 11(1), Σαββίδης 6, Απιδόπουλος.

 

ΑΟ Ιωνικός Νικαίας – ΑΣ Διαγόρας Δρυοπιδέων 91-80

Τα δεκάλεπτα: 25-12, 47-35, 68-58, 91-80

Ιωνικός Νικαίας (Γούναρης): Βασιλόπουλος Θοδ. 2, Κοντραφούρης, Καράμπουλας 20(1), Βουγιούκας 12, Πετροδημόπουλος 7, Παλαιοχωρίτης 3(1), Μπατής 6(1), Κατούφας 5, Παπαδόπουλος 6(2), Βασιλόπουλος Φώτης 16(3), Κανονίδης 14(1).

Διαγόρας Δρυοπιδέων (Σαμόλης): Κουκάς 5(1), Κολλιδάς, Καραλής, Καράμπαμπας 3(1), Πέττας 20(3), Μαυροειδάκος, Καρασταμάτης 13(3), Παπαδολιάς 6, Λυκογιάννης 11, Κατιάκος 13, Εμίρης 9(3).

 

ΕΦΑΟ Ζωγράφου – ΑΟ Παγκρατίου 66-68

Τα δεκάλεπτα: 15-19, 31-35, 47-52, 66-68

ΕΦΑΟ Ζωγράφου (Ζήβας): Γρατσιάτος 18(5), Εμανουηλίδης 7(1), Σαρλής, Κοψιάς 2, Στάθης 4(1), Τσιτσιγιάννης 2, Σαμοθράκης 3, Καστανιώτης 8(1), Γκαβασιάδης 17, Γκουντγουιν, Οκενόουιεν 5, Αλεξανδρόπουλος.

ΑΟ Παγκρατίου (Χούμπαυλης): Τόρρες, Καυκής 6, Λυτόπουλος 2, Γεωργοπαπαδάκος 20(4), Μήτσιαλος 5, Τζάτζας 4, Φάσουρας 2, Χριστόπουλος 15(2), Μπένος 8, Γερονίκος 4.

 

Μανδραϊκός - Ιπποκράτης Κω 85-71

Τα δεκάλεπτα: 23-16, 43-33, 67-50, 85-71

Μανδραϊκός (Μπεκές): Τζιβελέκας 10, Δούκας, Παπανικολάου, Βαφιάς 16(4), Καραμπάτσος 10(1), Γκαϊντάσοβ 10(1), Ντότσι, Γεωργοπαπαδάκος 14(2), Μουστόπουλος 8, Κούσουλας 3(1), Ψυλέας 14.

Ιπποκράτης Κω (Κουλουριώτης): Καραθωμάς 4, Κουμπούρας 1, Τρύπας 3 (1), Ονάσογλου 12 (1), Σκούφης, Παπαδημητρίου 4, Ασημακόπουλος 7 (1), Λεκάκης 12 (2), Χαρίσης 17 (1), Τσακαλέρης 6, Χατζηπυλιώτης 5 (1), Ζαμάγιας.

 

Πανερυθραϊκός - Πανελευσινιακός 72-77

Τα δεκάλεπτα: 27-12, 41-35, 61-55, 72-77

Πανερυθραϊκός (Χουχουλής): Δέλλιος 5, Στεργίου, Καλλιανιώτης 18(4), Δερμιτζάκης 16(3), Τσακίρης 8, Σκάνδαλος 3(1), Γιαουρτόγλου 7(1), Αντωνίου 2, Μακρόπουλος 7, Σταθόπουλος 6, Καλούδας, Κωνσταντινόπουλος.

Πανελευσινιακός (Τσαουσίδης): Αβραμίδης 13, Κελαϊδής 8(2), Ρόκας, Χόρτσας 2, Ζούμπος 7(1), Τζιάλλας 5, Στέφος 12, Δούκας 6, Κεφαλάς, Ματζιώρης 20(4).

 

Χαλκηδόνα - Ευρώπη Πευκοχωρίου 44-58

Τα δεκάλεπτα: 15-10, 23-33, 34-49, 44-58

Χαλκηδόνα (Οκλαλιώτης ) : Πετρίδης 5, Μαρκίδης, Σιδηρόπουλος 7(1), Μαραπίδης, Παπαδόπουλος 7(1), Λαΐδης 2, Μπατάκος 4, Σεφερίδης, Μάντσος 9(1), Κουλαξής, Κοτζαγιάννης 2, Παναγιώτου 8.

Ευρώπη Πευκοχωρίου (Πλατής): Δανάκης 4, Τσιμπής 4, Λαζαρίδης 3(1), Τζουβάρας 7, Μαυρίδης 12, Καραμπέκης 4, Μυλωνίδης 5, Παπαδημητρίου, Κιγμέτογλου 11, Σικαλίδης 6, Θεοδωρίδης 2, Σμυρλής.

 

Τιτάνες Παλαμά - Ικαροι Σερρών 81-90

Τα δεκάλεπτα: 21-18, 37-38, 53-68, 81-90

Τιτάνες Παλαμά (Φόρος): Αντωνίου 4(1), Μούμογλου 19(3), Μηλιώνης 12(2), Γεωργαντζάς 16(3), Αποστολάκης 6, Μανδυλάκης 12, Μακρής 7(2), Κατσαδούρος 2, Μπιζιώκης 3(1), Αρχοντούλης, Φαλιάκης Β.

Ικαροι Σερρών (Ποργιόπουλος): Γεωργιανός 16, Γρίψιος 14(4), Γκατζιάς 21(3), Φώτογλου 5(1), Κακιούζης 28, Σιδερίδης 6(1), Δαλαγκόζης, Γκούτζιας, Πιπίλιος, Μιχαηλίδης.

 

Η Α’ Φάση συνεχίζεται το Σάββατο 16 Σεπτεμβρίου, με τους αγώνες της 2ης αγωνιστικής και την είσοδο στο καλεντάρι των ομάδων της Α2.

Σάββατο 16 Σεπτεμβρίου - 2η αγωνιστική

ΕΚ Καβάλας – ΣΕΦΑ Αρκαδικός

Μανδραϊκός ΑΟ – ΑΣ Καστοριάς

ΓΣ Ελίμειας – ΑΟ Αμύντας

ΑΟ Παγκρατίου – ΑΣ Απόλλων Πάτρας

ΑΟ Ίκαρος Ν. Σμύρνης – ΑΕ Χολαργού

Πανελευσινιακός – ΓΣ Αμαρουσίου

ΣΑΑΚ Ανατόλια – ΑΕ Λάρισας

ΑΟ Αγρινίου – Εθνικός ΟΦΠΦ

ΑΕΝ Κηφισιάς – ΓΣ Ερμής Αγιάς Λάρισας

ΑΟΚ Ίκαροι Σερρών  – ΑΣΕ Δούκα

ΚΑΟ Κορίνθου – ΑΣ Καρδίτσας

ΑΟ Ιωνικός Νικαίας – ΓΣ Περιστερίου

ΑΟ Τρίτων – ΓΣ Ηρακλής

ΑΣ Ευρώπη Πευκοχωρίου – ΑΕ Δόξα Λευκάδας

ΚΣ Γέφυρας – ΑΕ Ψυχικού

ΓΣ Χαρίλαος Τρικούπης – ΑΣ Παπάγου

 

Πηγή και φωτό: ΕΟΚ

Με τις αναμετρήσεις της 1ης αγωνιστικής της Α’ φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας, στην οποία συμμετέχουν οι ομάδες της Β’ Εθνικής κατηγορίας, ανοίγει η αυλαία του Κυπέλλου Ελλάδας για την περίοδο 2017-18.

Πραγματοποιήθηκε η κλήρωση του Κυπέλλου Ανδρών, με την πρώτη φάση να διεξάγεται σε δυο ομίλους και το τζάμπολ να έχει οριστεί για τις 13 Σεπτεμβρίου. Ντέρμπι Άρη-ΠΑΟΚ έβγαλε η κληρωτίδα στα προημιτελικά του θεσμού, στον ημιτελικό ή στον τελικό θα αναμετρηθούν οι «αιώνιοι».

Τον τίτλο του Κυπελλούχου Ελλάδας που κατέκτησε πρώτη φορά πέρυσι στη Λευκάδα υπερασπίστηκε το προηγούμενο τριήμερο στο ΔΑΚ Γλυφάδας ο Ολυμπιακός και επιβεβαιώνοντας τον τίτλο του φαβορί κατέκτησε τον πρώτο φετινό τίτλο στο μπάσκετ των γυναικών. 

Είναι γεγονός ότι η ομάδα του Ολυμπιακού δημιουργήθηκε για να κερδίζει τίτλους και συνεχίζει να το αποδεικνύει μέσα στο παρκέ. Την Κυριακή το απόγευμα ο πρώτος τίτλος της φετινής χρονιάς για το μπάσκετ γυναικών πήγε στην ομάδα του Πειραιά.

Τον κάτοχο του αναζητά το πρώτο τρόπαιο της χρονιάς για το γυναικείο μπάσκετ. Πανιώνιος και Ολυμπιακός είναι οι διεκδικητές του και θα αναμετρηθούν στις 17. 00 στο ΔΑΚ Γλυφάδας στον τελικό του Final-4 του κυπέλλου.

21 τρόπαια κυπέλλου έχουν απονεμηθεί από το 1996 που χρονολογείται η ιστορία του θεσμού με 11 ομάδες να το έχουν στην τροπαιοθήκη τους.

Εσπερίδες, Αθηναϊκός και Σπόρτινγκ μετρούν τις περισσότερες κατακτήσεις με 4, 3 και 3 Κύπελλα αντίστοιχα. Μάλιστα για τις ομάδες της Καλλιθέας και του Βύρωνα τα τρόπαια ήρθαν σε συνεχόμενες χρονιές όταν και πρωταγωνιστούσαν στο γυναικείο μπάσκετ. Η ομάδα των Πατησίων από την άλλη πλευρά είναι η ομάδα με τις περισσότερες συμμετοχές σε τελικούς, 6 στον αριθμό.

Νικήτριες ομάδες ανά έτος
1996 Σπόρτινγκ
1997 Απόλλων Καλαμαριάς
1998 Θρίαμβος
1999 Σπόρτινγκ
2000 Παναθηναϊκός
2001 ΔΑΣΑΛ
2002 Α.Ν.Ο. Γλυφάδας
2003 Α.Ν.Ο. Γλυφάδας
2004 ΔΑΣΑΛ
2005 Σπόρτινγκ
2006 Εσπερίδες
2007 Εσπερίδες
2008 Εσπερίδες
2009 Εσπερίδες
2010 Αθηναϊκός
2011 Αθηναϊκός
2012 Αθηναϊκός
2013 Πρωτέας Βούλας
2014 Ελληνικό
2015 Ελληνικό
2016 Ολυμπιακός

Τρόπαια ανά σύλλογο
Εσπερίδες 4 (2006-2007-2008-2009)
Σπόρτινγκ 3 (1996-1999-2005)
Αθηναϊκός 3 (2010-2011-2012)
ΔΑΣΑΛ 2 (2001-2004)
Α.Ν.Ο. Γλυφάδας 2 (2002-2003)
Ελληνικό 2 (2014-2015)
Θρίαμβος 1 (1998)
Παναθηναϊκός 1 (2000)
Πρωτέας Βούλας 1 (2013)
Απόλλων Καλαμαριάς 1 (1997)
Ολυμπιακός 1 (2016)

4 ομάδες, 48 παίκτριες, 40 κύπελλα στο ενεργητικό 12 εξ όσων θα βρεθούν στο παρκέ του κλειστού γηπέδου της Γλυφάδας 24-26 Μαρτίου για να διεκδικήσουν ένα ακόμα τρόπαιο Κυπελλούχου Ελλάδας. Το agapotobasket.gr κάνει μια αναδρομή στην ιστορία του Κυπέλλου Γυναικών με αφορμή το Final Four και παρουσιάζει την ιστορία του θεσμού μέσα από αριθμούς.

Το 22ο κύπελλο γυναικών θα απονεμηθεί την Κυριακή στη Γλυφάδα.  To agapotobasket.gr κάνει μια αναδρομή στην Ιστορία του θεσμού του Κυπέλλου, αλλά και στις πολυτιμότερες παίκτριες των 21 τελικών που προηγήθηκαν.

Σε έναν επεισοδιακό τελικό που καθυστέρησε περίπου μία ώρα να ξεκινήσει, ο Παναθηναϊκός Superfoods επικράτησε με 68-59 του Άρη στον 42ο τελικό Κυπέλλου που διεξήχθη στο κατάμεστο «Nick Galis Hall» του Αλεξανδρείου και κατέκτησε το 18ο τρόπαιο του θεσμού, 6ο συνεχόμενο σε 13 συνεχείς παρουσίες του σε τελικό και συνολικά τον 60ο τίτλο στην τεράστια ιστορία του.