Δεν άντεξε στο Ισραήλ το Περιστέρι

Written by  Μαρ 04, 2020

Το Περιστέρι winmasters δεν τα κατάφερε στον πρώτο του αγώνα για την φάση των «16» του Basketball Champions League, αφού γνώρισε την ήττα στο Ισραήλ από την Χαποέλ Ιερουσαλήμ με 78-91 και πλέον η σειρά μεταφέρεται στα Δυτικά Προάστια, με την πρόκριση να κρίνεται στις δυο νίκες.

Η αναμέτρηση διεξήχθη χωρίς φιλάθλους για προληπτικούς λόγους λόγω του κορωνοϊού και η ελληνική ομάδα ξεκίνησε καλά, καθώς μετά το πρώτο αναγνωριστικό πεντάλεπτο, βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 14-17, αλλά δέχθηκε σερί 11-0 για να βρεθεί να ακολουθεί με 25-17, πριν ο Σκορδίλης μειώσει με μία βολή στο τέλος του πρώτου δεκάλεπτου σε 25-18.

Οι γηπεδούχοι πατούσαν καλύτερα στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκάλεπτου και έφτασαν πολύ γρήγορα σε διαφορά 12 πόντων (35-23), ενώ με την άμυνά τους να εγκλωβίζει τους Περιστεριώτες, έφτασαν και στο +13 (41-28), με την ελληνική ομάδα να βγάζει επιτέλους αντίδραση στο σημείο εκείνο, να κάνει σερί 11-0 για να μειώσουν σε 41-39 και το ημίχρονο έληξε με την Χαποέλ να έχει διατηρήσει το προβάδισμά της με 48-46.

Το Περιστέρι πέρασε και πάλι μπροστά έπειτα από αρκετή ώρα (50-53) και έμεινε μπροστά μέχρι τα μισά του τρίτου δεκάλεπτου, όμως, δεν κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμά του, με την Χαποέλ να παίρνει ξανά κεφάλι, να προηγείται με 67-61 και η περίοδος έληξε με τους γηπεδούχους να βρίσκονται μπροστά με 72-67.

Με σερί 8-0 και άμυνα που κράτησε το Περιστέρι χωρίς σκορ, η Χαποέλ προηγήθηκε με 80-67 και πήρε σημαντικό προβάδισμα για τη νίκη, με την ελληνική ομάδα να μην καταφέρνει να πλησιάσει και να κάνει την ανατροπή, με το τελικό 91-78 να έρχεται δίκαια για τους γηπεδούχους.

Ο Γιάνικ Μορέιρα έκανε και πάλι double-double με 20 πόντους και 11 ριμπάουντ, ο ΝτεΆντρε Κέιν είχε 13 πόντους, 3 ριμπάουντ και 4 ασίστ και ο Γουίλ Χάτσερ σημείωσε 13 πόντους, χωρίς, ωστόσο, να μπορέσουν να βοηθήσουν την ομάδα τους να φτάσει στη νίκη.

Για την Χαποέλ, ο ΤαΣόν Τόμας είχε 16 πόντους με 7 ριμπάουντ, ο Σέλβιν Μακ 15 πόντους με 5 ριμπάουντ και 5 ασίστ, ο Τζέημς Φελτνείν 15 πόντους με 3 ριμπάουντ και 3 ασίστ και ο Τζέι Κόβαν Μπράουν 13 πόντους με 5 ριμπάουντ και 8 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 25-18, 48-46, 72-67, 91-78