Ήττα από την Νίμπουργκ και 4η θέση για το Περιστέρι

Written by  Φεβ 04, 2020

Με ήττα αποχαιρέτησε την πρώτη φάση το Περιστέρι winmasters, που έχασε από την Νίμπουργκ με 72-84 και τερμάτισε στην 4η θέση του Ομίλου του, προετοιμαζόμενο πλέον για το Top 16.

Οι δυο ομάδες συμβάδισαν στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, με την Νίμπουργκ να παίρνει προβάδισμα με 17-14 στο 6’, αλλά το Περιστέρι απάντησε με σερί 10-0 για να προηγηθεί με 17-24, ενώ έφτασε και το +9 (20-29) πριν το δεκάλεπτο το βρει μπροστά με 26-31.

Η ελληνική ομάδα δεν ξεκίνησε καλά στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους γηπεδούχους να σημειώνουν σερί 7-0 και να προηγούνται με 34-31 και με τον ρυθμό του αγώνα να έχει πέσει αισθητά, οι δυο ομάδες πήγαν πόντο – πόντο μέχρι το ημίχρονο, που τις βρήκε ισόπαλες με 42-42.

Ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, με το σκορ να είναι ισόπαλο στο 25’ με 48-48 και από το σημείο εκείνο οι γηπεδούχοι άρχισαν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους, δημιουργώντας μια διαφορά, που τους έφερε στο 61-53 στο τέλος του δεκάλεπτου.

Η ελληνική ομάδα δεν πιέστηκε ιδιαίτερα για να κάνει την ανατροπή, παρ’ όλα αυτά, έμεινε κοντά στο σκορ μέχρι το τελευταίο δίλεπτο της αναμέτρησης (73-69), αλλά δεν μπόρεσε κάτι περισσότερο, με τους γηπεδούχους να φτάνουν στην νίκη με το τελικό 84-72.

Ο Στήβεν Γκρέι είχε 18 πόντους με 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ο Γιάνικ Μορέιρα σημείωσε 16 πόντους με 9 ριμπάουντ και ο Μόουζες Κίνγκσλεϊ έκανε double-double με 11 πόντους και 11 ριμπάουντ για το Περιστέρι, ενώ από την Νίμπουργκ, ο Ντελσουάν Μπούκερ ήταν ασταμάτητος με 25 πόντους, ο Βόιτεχ Χρούμπαν σημείωσε 16 πόντους με 3 ριμπάουντ, ο Χέιντεν Ντάλτον είχε 14 πόντους με 6 ριμπάουντ και ο Γιάρομικ Μπόχασικ τελείωσε με 13 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 26-31, 42-42, 61-53, 84-72

Φωτό: championsleague.basketball