Μεγάλη πρόκριση στους «16» του BCL για το Περιστέρι

Written by  Ιαν 28, 2020

Το Περιστέρι winmasters έβγαλε πάθος και ψυχή στο κρίσιμο παιχνίδι με την Μπάμπεργκ και πήρε σπουδαία νίκη με 78-75 που του εξασφάλισε την πρόκρισή του στους «16» του Basketball Champions League.

Η αναμέτρηση ήταν εξ ορισμού πολύ δύσκολη απέναντι σε μια πολύ καλή ομάδα, με την ελληνική ομάδα παρ’ όλα αυτά, να μπαίνει ψυχωμένη στο παρκέ και να προηγείται με 9-0 στο 4’ δείχνοντας από νωρίς την επιθυμία της να εξασφαλίσει την πρόκριση του.

Η Μπάμπεργκ αντέδρασε άμεσα και μείωσε σε 14-13, όμως, το Περιστέρι πατούσε καλά, έκανε σερί 9-0 για να προηγηθεί με διψήφια διαφορά (23-13) και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο 23-18.

Το Περιστέρι διατηρούσε σταθερά το προβάδισμα στο σκορ, έχοντας απόσταση ασφαλείας από την γερμανική ομάδα (32-25), ενώ μπήκε στο τελευταίο λεπτό του ημιχρόνου με διαφορά 8 πόντων (41-33), όμως, υπέπεσε σε συνεχόμενα λάθη, έχασε σημαντικά ριμπάουντ, με αποτέλεσμα η Μπάμπεργκ να κάνει σερί 7-0 μέχρι τη λήξη του και να μειώσει στον πόντο για το 41-40.

Η γερμανική ομάδα κατάφερε να περάσει για πρώτη φορά μπροστά με τρίποντο του Λι για το 49-50, ενώ έχοντας βρει ρυθμό από τα 6,75 μ. προηγήθηκε ακόμα και με 6 πόντους (50-56), βάζοντας αρκετά δύσκολα στο Περιστέρι, που παρ’ όλα αυτά, αντέδρασε ξανά και έκλεισε το δεκάλεπτο μπροστά και πάλι στο σκορ με το οριακό 59-58.

Όπως ήταν αναμενόμενο, η τελευταία περίοδος δεν προσφερόταν για καρδιακούς, με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν πόντο – πόντο και τα πάντα να κρίνονται στις λεπτομέρειες.

Η Μπάμπεργκ προηγήθηκε με 72-75 στα 01:20 πριν τη λήξη, όμως, ο Στήβεν Γκρέι το πήρε πάνω του και ισοφάρισε αρχικά με καλάθι και φάουλ σε 75-75, ενώ σημείωσε το καλάθι που έβαλε μπροστά την ελληνική ομάδα στα 18’’ (77-75), με την γερμανική ομάδα να αστοχεί στην επίθεσή της για την ισοφάριση και τον Κίνγκσλεϊ Μόουζες να διαμορφώνει το τελικό 78-75 σφραγίζοντας την μεγάλη νίκη – πρόκριση για την ομάδα των Δυτικών Προαστίων.

Ο Στήβεν Γκρέι ήταν ο κορυφαίος της ελληνικής ομάδας με 22 πόντους, ο Γιάνικ Μορέιρα τον ακολούθησε με 20 πόντους και 6 ριμπαουντ, ο Κίνγκσλεϊ Μόουζες σημείωσε 14 πόντους με 7 ριμπάουντ, ενώ ο Γουίλ Χάτσερ πρόσθεσε 10 πόντους.

Για την Μπάμπεργκ, ο Κάμερον Τέιλορ είχε 19 πόντους, 8 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ο Ελίας Χάρις 13 πόντους με 6 ριμπάουντ, ο Άσεμ Μάρεϊ 13 πόντους με 7 ριμπάουντ και ο Πάρις Λι 11 πόντους με 4 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 23-18, 41-40, 59-58, 78-75