Και τώρα… έμπλεξε

Written by  Ιαν 15, 2020

Το Περιστέρι winmasters γνώρισε την δεύτερη ήττα του στον όμιλο από την Νίζνι με 82-76 και έπεσε στο 6-5 και την 4η θέση, αισθανόμενο πλέον την… απειλή της Μπάμπεργκ που ακολουθεί σε απόσταση αναπνοής.

Η ομάδα των Δυτικών Προαστίων δεν κατάφερε για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι να ανταποκριθεί στις απαιτήσεις της αναμέτρησης και πλέον μπήκε σε περιπέτειες ακόμα και για την πρόκρισή της στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Η ελληνική ομάδα βρέθηκε από νωρίς να κυνηγάει στο σκορ (8-3), ενώ με την Νίζνι να ξεκινάει πολύ καλά από την περιφέρεια, βρέθηκε και στο -9  (21-12), πριν μειώσει στο τέλος της πρώτης περιόδου σε 23-18.

Τα πράγματα έγιναν πολύ άσχημα με το ξεκίνημα του δεύτερου δεκάλεπτου, όταν και η Νίζνι με τους Μπαμπούριν και Κομόλοφ βρήκε σουτ  από την περιφέρεια και, σε συνδυασμό με την φτωχή επιθετική παραγωγή του Περιστερίου, εκτόξευσε την διαφορά στους 15 πόντους (36-21), με τους παίκτες του Παπανικολόπουλου να μειώνουν σε 42-36 και το ημίχρονο να τους βρει να υπολείπονται με 45-38.

Το Περιστέρι προσπάθησε να πλησιάσει αμέσως (45-41), αλλά η Νίζνι πατούσε καλύτερα, έστειλε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (53-43), αλλά στο σημείο εκείνο η ελληνική ομάδα ξύπνησε και με εξαιρετική άμυνα έκανε ένα σερί 13-2, όχι μόνο ανατρέποντας την κατάσταση, αλλά παίρνοντας και προβάδισμα με 55-56, κλείνοντας, μάλιστα, το δεκάλεπτο με αυτό το οριακό προβάδισμα για το 62-63.

Η Νίζνι, ωστόσο, μπήκε αποφασισμένη στην τελευταία περίοδο και με σερί 10-0 ανέκτησε τον έλεγχο του παιχνιδιού (72-63), με το Περιστέρι να πλησιάζει στο καλάθι (72-70), αλλά να μην καταφέρνει να φτάσει στην απόλυτη ανατροπή, γνωρίζοντας τελικά την ήττα με 82-76.

Ο Γιάνικ Μορέιρα είχε 18 πόντους με 3 ριμπάουντ, ο Στήβεν Γκρέι 15 πόντους με 3 ριμπάουντ και 5 ασίστ, ο Γουίλ Χάτσερ 14 πόντους με 3 ριμπάουντ, ο Παναγιώτης Βασιλόπουλος 10 πόντους με 3 ριμπάουντ και 5 ασίστ και ο Κίνγκσλεϊ Μόουζες 10 πόντους με 5 ριμπάουντ.

Από την Νίζνι, ο Μάικλ Τζένκινς είχε 19 πόντους, ο Μπράντον Μπράουν είχε 17 πόντους με 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 4 κλεψίματα και ο Νταρλίν Γουίλις 10 πόντους με 8 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 23-18, 45-38, 62-63,82-76

Φωτό: championsleague.basketball