Βαριά ήττα στην Τουρκία και έχασε έδαφος ο ΠΑΟΚ

Written by  Δεκ 10, 2019

Ο ΠΑΟΚ έκανε κακό παιχνίδι στην Τουρκία απέναντι στην Μπεσίκτας, από την οποία γνώρισε την ήττα με 83-98 και έμεινε στο 3-5, απολογισμό που έχει πλέον και η τουρκική ομάδα.

Ο «Δικέφαλος του Βορρά» βρέθηκε από νωρίς να κυνηγάει το σκορ, είδε τους γηπεδούχους να ξεφεύγουν ακόμα και με 24 πόντους διαφορά, προσπάθησε στην τελευταία περίοδο να κάνει μια επική ανατροπή, αλλά το μόνο που κατάφερε ήταν να μετριάσει την τελική έκταση της ήττας, έχοντας για ένα ακόμα βράδυ κακή αγωνιστική εικόνα.

Μετά το πρώτο πεντάλεπτο, όταν και ο ΠΑΟΚ έμενε κοντά στο σκορ, η Μπεσίκτας άρχισε να δημιουργεί μια διαφορά (18-11), βρέθηκε στο +9 (25-16) και προηγήθηκε με 25-18 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Η Μπεσίκτας έφτασε για πρώτη φορά σε διψήφια διαφορά (31-21), ενώ με την άμυνά της να έχει περιορίσει αισθητά την επίθεση της ελληνικής ομάδας, πήρε άνετα διαφορά 16 πόντων (44-28) και δεν δυσκολεύθηκε να κλείσει το ημίχρονο με προβάδισμα 51-41.

Τα πράγματα άρχισαν να ξεφεύγουν με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου, όταν η Μπεσίκτας με σερί 12-0 εκτόξευσε την διαφορά στο +22 (63-41) και ο ΠΑΟΚ βρέθηκε να πρέπει να διαχειριστεί μια πολύ δύσκολη συνθήκη στην αναμέτρηση.

Η διαφορά έφτασε ακόμα και τους 24 πόντους (71-47) στο 26’ και από το σημείο εκείνο και έπειτα άρχισε το παιχνίδι με τον χρόνο προκειμένου οι Θεσσαλονικείς να συμμαζέψουν ό,τι μπορούσαν,

Το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με το σκορ στο 79-59 και όλα προμήνυαν μια εύκολη επικράτηση της τουρκικής ομάδας, όμως, ο ΠΑΟΚ φρόντισε να δώσει άλλο χρώμα στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης.

Με αντεπίθεση διαρκείας και περιορισμό των λαθών, ο ΠΑΟΚ άρχισε να μειώνει σταδιακά και να… ζορίζει τους γηπεδούχους, φτάνοντας ακόμα και στο -9 με 01:19 να απομένουν μέχρι το τέλος.

Το… θαύμα, ωστόσο, δεν ολοκληρώθηκε και τελικά το 98-83 με τα οποίο η Μπεσίκτας κατέκτησε τη νίκη κρίνεται απολύτως δίκαιο.

Ο Σακίλ ΜακΚίσιτς με 24 πόντους, 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ο Ισμέτ Ακμπινάρ με 13 πόντους, ο Τζόρνταν Θίοντορ με 12 πόντους, 8 ριμπάουντ και 11 ασίστ και ο Τόντρικ Γκότσερ που σημείωσε 12 πόντους έκαναν την μεγάλη ζημιά για την Μπεσίκτας, ενώ από τον ΠΑΟΚ, ο Αντουέιν Γουίγκινς σημείωσε 25 πόντους με 8 ριμπάουντ, ο Άαρον Μπεστ είχε 15 πόντους και ο Ζέιν Νόουλς σημείωσε 11 πόντους με 3 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 25-18, 51-41, 79-59, 98-83