Πρώτο «διπλό» από τα χέρια του… 300ρη Μαργαρίτη

Written by  Δεκ 04, 2019

Ο Βαγγέλης Μαργαρίτης γιόρτασε με τον καλύτερο τρόπο τις 300 συμμετοχές του με την φανέλα του ΠΑΟΚ, καθώς ήταν ο ήρωας της τελευταίας στιγμής, αφού με δικό του καλάθι στα 17’’ πριν τη λήξη της αναμέτρησης με την Βόννη, χάρισε την πρώτη εκτός έδρας νίκη για τον «Δικέφαλο του Βορρά» με 85-83 και μαζί αναπτέρωσε τις ελπίδες του για πρόκριση στην επόμενη φάση.

Η ελληνική ομάδα έμεινε ψύχραιμη σε όλα τα σημεία τγς ααμέτρησης και, κυρίως, στην αρχή όταν η Βόννη ξέφυγε με διψήφια διαφορά, αλλά και όταν με τη σειρά της έκανε την ανατροπή και απείλησε να πάρει εκείνη τη νίκη, βρήκε μεγάλα σουτ στα κρίσιμα σημεία της αναμέτρησης και στο τέλος ήταν εκείνη που χαμογέλασε χάρη στο καλάθι του πολύπειρου αρχηγού του.

Ο ΠΑΟΚ έμεινε κοντά στο σκορ στα πρώτα λεπτά, όταν και προηγήθηκε με 9-11 στο 6’, αλλά η συνέχειά του δεν ήταν ανάλογη, με τους Γερμανούς να απαντούν αρχικά με σερί 6-0 για να περάσουν μπροστά με 15-11 και, εκμεταλλεύτηκαν πλήρως τις ευκαιρίες που  τους έδωσαν οι παίκτες του Κώστα Χαραλαμπίδη για να καταφέρουν να κλείσουν το πρώτο δεκάλεπτο με διψήφιο προβάδισμα και 25-15.

Ο Άντονι Ντιλέο έδωσε στην Βόννη το μεγαλύτερο προβάδισμά της (27-15), με την ελληνική ομάδα να προσπαθεί να μειώσει και να φτάνει αρχικά στο 29-24 και ακολούθησε σε όλη τη διάρκεια του δεύτερου δεκάλεπτου, πλησιάζοντας, μάλιστα, σε 46-43, μέχρι το ημίχρονο που βρήκε τους γηπεδούχους να προηγούνται με 50-45.

Ήταν η σειρά του ΠΑΟΚ να βγει με ενέργεια και ενθουσιασμό, ψυχραιμία και σωστές επιλογές και με μεγάλα σουτ πέρασε μπροστά έπειτα από ώρα με 59-63 και πήρε το μομέντουμ της αναμέτρησης, φτάνοντας ακόμα και το +9 (63-72), αλλά δεν απέφυγε τα λάθη και το δεκάλεπτο έληξε με τους γηπεδούχους να έχουν μειώσει σε 69-73.

Η τελευταία περίοδος, όπως αναμενόταν, ήταν συγκλονιστική, με την Βόννη να ολοκληρώνει την ανατροπή και να ισοφαρίζει σε 73-73, αλλά ο ΠΑΟΚ αντέδρασε ψύχραιμα και με σερί 5-0 ξαναπήρε προβάδισμα με 73-78.

Οι γηπεδούχοι απάντησαν με τη σειρά τους με σερί 8-0 για να προηγηθούν με 81-78, με τον Μαργαρίτη να ισοφαρίζει με τρίποντο σε 81-81 πριν οι δυο ομάδες μπουν στο τελευταίο δίλεπτο της αναμέτρησης.

Ο Νόουλς έδωσε προβάδισμα στον ΠΑΟΚ με 81-83 στα 47’’, ο Μπρέουνινγκ ισοφάρισε με 2/2 βολές γρήγορα στα 38’’ και ο Μαργαρίτης με καλάθι στα 17’’ έκανε το 83-85 που έμελλε να είναι και το τελικό αποτέλεσμα, αφού οι προσπάθειες των γηπεδούχων να κλέψουν τη νίκη με τρίποντο βρήκαν σίδερο.

Ο Βαγγέλης Μαργαρίτης ήταν από τους κορυφαίους του ΠΑΟΚ, ολοκληρώνοντας την αναμέτρηση με 17 πόντους με 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 3 κλεψίματα, ο Άνταμ Σμιθ ήταν πρώτος σκόρερ με 22 πόντους με 6/10 τρίποντα και 3 ασίστ, ο Άαρον Μπεστ σημείωσε 16 πόντους και ο Τζεκουάν Λιούς έκανε μεστό παιχνίδι με 12 πόντους, 5 ριμπάουντ και 8 ασίστ.

Για τους γηπεδούχους, ο Μάρτιν Μπρέουνινγκ είχε 14 πόντους με 6 ριμπάουντ, ο Μράντεν Φρέιζιερ 11 πόντους με 6 ασίστ και οι Γιόρμαν Πόλς Μπαρτόλο και Στέφεν Ζίμερμαν είχαν από 10 πόντους με 7 και 6 ριμπάουντ αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 25-15, 50-45, 69-73, 83-85