Ολική κατάρρευση στο τέλος και εντός έδρας ήττα για τον ΠΑΟΚ

Written by  Οκτ 15, 2019

Ο ΠΑΟΚ έμεινε από δυνάμεις έπειτα από ένα πολύ καλό παιχνίδι, κατέρρευσε στο τελευταίο πεντάλεπτο της αναμέτρησης με την Μπεσίκτας και γνώρισε την εντός έδρας ήττα με 60-69, χάνοντας μια καλή ευκαιρία να ξεκινήσει με το «δεξί» τις υποχρεώσεις του στο Basketball Champions League.

Η ελληνική ομάδα είχε τον έλεγχο μέχρι το 35’, αλλά στα τελευταία λεπτά δεν σκόραρε καν, δέχθηκε σερί 14-0 και γνώρισε μια ήττα που στην τελική αποτίμηση αδικεί την προσπάθειά του.

Με καλή κυκλοφορία και έλεγχο των ριμπάουντ, ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε νωρίς με 11-4, αλλά η τουρκική ομάδα μείωσε στον πόντο στην τελευταία περίοδο για το 17-16.

Η ελληνική ομάδα είχε τον έλεγχο και προηγήθηκε ξανά με +5 (25-20), αλλά ήταν άστοχη και δεν κατάφερε να ξεφύγει περισσότερο, με το ημίχρονο να βρίσκει τις δυο ομάδες εκεί ακριβώς που ήταν και στο πρώτο δεκάλεπτο, με τον ΠΑΟΚ να προηγείται με 33-32.

Φτωχό το θέαμα και στην τρίτη περίοδο, με την Μπεσίκτας να περνάει μπροστά με 38-42, αλλά ο ΠΑΟΚ δεν επέτρεψε να ξεφύγει και έκλεισε το δεκάλεπτο με προβάδισμα 49-47.

Ο «Δικέφαλος του Βορρά» είχε τον έλεγχο της αναμέτρησης μέχρι το 35’ όταν και προηγήθηκε με 60-55 και έδειξε ικανός να φτάσει ως το τέλος, αλλά στο σημείο εκείνο έπαθε ολικό μπλακ άουτ, δεν σκόραρε ποτέ ξανά και η τουρκική ομάδα με σερί 14-0 πήρε την ανέλπιστη νίκη με 60-69.

Ο Τζεκουάν Λιούις ήταν πρώτος σκόρερ του ΠΑΟΚ με 19 πόντους, 3 ριμπάουντ και 3 ασίστ, με τον Ζέιν Νόουλς να έχει 11 πόντους, ενώ από την Μπεσίκτας, ο Τόντρικ Γκότσερ είχε 19 πόντους ο Τζέημς ΜακαΝτού έκανε double-double με 12 πόντους και 11 ριμπάουντ και ο Τζόρνταν Θίοντορ είχε 11 πόντους με 4 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 17-16, 33-32, 49-47, 60-69