Τουρνουά Ακρόπολις: Με όπλο την άμυνα της νίκησε και την Τουρκία η Εθνική

Written by  Αυγ 17, 2019

Η Εθνική μας ομάδα αν και η Τουρκία την έφτασε στα όρια της κατάφερε μέσα από την άμυνα και το βάθος της στον πάγκο να φτάσει στην επικράτηση με 84-70 δείχνοντας πως βήμα βήμα θα είναι έτοιμη για τις μάχες της στο Παγκόσμιο της Κίνας.

Το πρώτο λεπτό ολοκληρώθηκε με την Εθνική μας μπροστά 5-2 με πέντε προσωπικούς πόντους του Γιωργου Πρίντεζη, ενώ στο 2ο λεπτό η Εθνική μας ήταν μπροστά με 8-2. Η Εθνική μας ξεκίνησε το ίδιο εντυπωσιακά με χτες φτάνοντας στα πρώτα τέσσερα λεπτά σε διψήφια διαφορά 13-2. Η Εθνική μας έφτασε τη διαφορά στο +13 στο έκτο λεπτό με 17-4. Η Τουρκία μείωσε σε 17-12 στο έβδομο λεπτό, όμως η Εθνική μας ξεφυγε και πάλι με 10 πόντους ένα λεπτό αργότερα 22-12. Με πολύ καλή επιθετική λειτουργία η Εθνική μας ολοκλήρωσε το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά με 24-17.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τον Λαρεντζάκη να ανεβάζει τη διαφορά στο +9 (27-18) με τρίποντο και ο ίδιος παίκτης μια επίθεση μετά να δίνει και πάλι διψήφια διαφορά στην Εθνική μας με 29-18. Η Τουρκία με ένα σερί 4-0 μείωσε σε 29-22 στο 12’,όμως ο Παπαγιάννης κάρφωσε εντυπωσιακά για το 31-22 και ο ίδιος στο 13’ έδωσε αέρα 11 πόντων 33-22 στην Εθνική μας ομάδα. Η Τουρκία μείωσε εκ νέου σε 33-26 ολοκληρώνοντας το πρώτο πεντάλεπτο του δευτέρου δεκαλέπτου. Η Εθνική μας δεν έβρισκε λύσεις επιθετικά και η Τουρκία στο 17’ μείωσε ακόμη περισσότερο σε 36-32. Ενάμιση λεπτό πριν το τέλος του ημιχρόνου η Εθνική μας ήταν μπροστά με 38-35 και έδειχνε εγκλωβισμένη επιθετικά. Ο Νικ Καλάθης έδωσε τη λύση για το 40-35 μπαίνοντας στο τελευταίο λεπτό της περιόδου η οποία ολοκληρώθηκε με την Εθνική μας μπροστά 42-37.

Πρώτος σκόρερ για την Εθνική μας ο Γιάννης Αντετοκούνμπο με 12 πόντους, ενώ οι Πρίντεζης και Λαρεντζάκης είχαν από 8. Για την Τουρκία ο Κορκμάζ είχε 15 πόντους.

Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε όπως ακριβώς και η αναμέτρηση με τον Γιώργο Πρίντεζη να κάνει το 44-37. Η Τουρκία μείωσε σε 44-40, για να έρθει ένα τρίποντο του Καλάθη για το 47-40 και ένα καλάθι από τον Μήτογλου για το 49-40 στο 22’. Ένα λεπτό αργότερα ο Γιάννης Αντετοκούνμπο έκανε το 51-40 για να ακολουθήσει άμεσα το 53-40 από τον Καλάθη δίνοντας στην Εθνική εκ νέου ρυθμό επιθετικά. Το πεντάλεπτο στο τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με την Εθνική μας στο 54-42.Στο 26’ η Εθνική μας έβγαζε όμορφα πράγματα στο παρκέ και κρατούσε διψήφια διαφορά 59-48. Στο 27’ ο Θανάσης Αντετοκούνμπο έκοψε θεαματικά την επίθεση των Τούρκων και ο Καλάθης σέρβιρε περίτεχνα στον Παπαγιάννη που κάρφωσε για το 61-50. Η Τουρκία όμως είχε απαντήσεις και μέσα σε ένα λεπτό μείωσε με σερί 7-0 σε 61-57. Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με την Εθνική μας στο 63-57.

Η Εθνική μας μπήκε με άλλον αέρα στο τέταρτο δεκάλεπτο και με σερί 4-0 ανέβασε και πάλι μετά από ώρα τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό 67-57. Η Τουρκία προσπαθούσε να μειώσει, όμως έξι λεπτά πριν το τέλος η Εθνική μας ήταν μπροστά με 71-62. Μπαίνοντας στα τελευταία πέντε λεπτά της αναμέτρησης ο Θανάσης Αντετοκούνμπο έδωσε αέρα 13 πόντων στην Εθνική μας 75-62. Στο 36’ μετά από μια εντυπωσιακή αλλαγή στις πάσες η μπάλα έφτασε από τον Κόνιαρη στον Παπαγιάννη που κάρφωσε για το 77-62. Η Τουρκία με σερί 5-0 μείωσε σε 77-67 στο 38’ για να έρθει ο Παπαγιάννης να ανεβάσει στο +12(79-67) και ο Θανάσης Αντετοκούνμπο με εντυπωσιακό κάρφωμα στο 81-67 μπαίνοντας στο τελευταίο λεπτό. Με το τέλος της αναμέτρησης και την επικράτηση με 84-70 με τρίποντο του Βασιλόπουλου η Εθνική μας ομάδα αποθεώθηκε από ένα κατάμεστο ΟΑΚΑ.

Πρώτος σκόρερ για την Εθνική μας ο Γιώργος Πρίντεζης με 18 πόντους, ενώ ο Γιάννης Αντετοκούνμπο σημείωσε 16 πόντους και μάζεψε 10 ριμπάουντ. Για την Τουρκία ο Κορκμάζ σημείωσε 25 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 24-17, 42-37, 63-57, 84-70