Νίκες για Ποκλοβίτσε και Γκιόρ, ήττα για ZTE NKK

Written by  Φεβ 25, 2019

Με δυο νίκες και μια ήττα συνεχίστηκαν οι υποχρεώσεις των ομάδων όπου αγωνίζονται Ελληνίδες παίκτριες.

Μια ακόμα νίκη πρόσθεσε στο ενεργητικό της η Πολκοβίτσε, στο πρωτάθλημα Πολωνίας, στην πορεία της για την υπεράσπιση των κεκτημένων εντός των συνόρων, επικρατώντας με 85-55 της Λούμπλιν, εκτός έδρας και έφτασε τους 32 βαθμούς με 15 νίκες και 2 ήττες σε 17 αγώνες. Η Στέλλα Καλτσίδου σε αυτή την αναμέτρηση αγωνίστηκε 07:48 λεπτά, έχοντας 2 ριμπάουντ και 1 κόψιμο.

Στο πρωτάθλημα της Ουγγαρίας, με νίκη συνέχισε η Γκιόρ ενώ την ήττα γνώρισε η ZTE NKK. Η ομάδα της Εβίνας Μάλτση αγωνίστηκε εκτός έδρας κόντρα στην Κσάτα χάνοντας με 80-63, με την αρχηγό της Εθνικής να αγωνίζεται 23:40 λεπτά, στα οποία είχε 6 πόντους (3/5 δίποντα), 3 ασίστ και 1 ριμπάουντ.  Η ΖΤΕ ΝΚΚ βρίσκεται στην 4η θέση με ρεκόρ 12-7.

Η Γκιόρ, που βρίσκεται στην 6η θέση του βαθμολογικού πίνακα πήρε άνετη νίκη επί της  ΜΤΚ Βουδαπέστης με σκορ 84-48  (15-17, 31-39, 42-60, 48-84) με την Άρτεμις Σπανού να σημειώνει σε 23:33 λεπτά συμμετοχής, 10 πόντους με 3/3 δίποντα, 1/3 τρίποντα και 1/1 βολές, έχοντας παράλληλα 2 ριμπάουντ και 1 ασίστ.