Παραδόθηκε στο δεύτερο ημίχρονο

Written by  Δεκ 18, 2018

Ο ΠΑΟΚ κατέρρευσε μετά τα μισά του τρίτου δεκάλεπτου στη Γερμανία, γνωρίζοντας βαριά ήττα από την Βόννη με 94-77 και έπεσε στο 5-4, χάνοντας το πλεονέκτημα που τον χώριζε πριν την έναρξη της αναμέτρησης με τους γηπεδούχους που ανέβηκαν στο 4-5 και με δυο μεταξύ τους νίκες έχει το πλεονέκτημα σε κάθε ισοβαθμία και διεκδικεί με αξιώσεις την παρουσία της στην τετράδα.

Η γερμανική ομάδα μετά το πρώτο, αναγνωριστικό πεντάλεπτο της αναμέτρησης πήρε τα ηνία, εκμεταλλευόμενη το γεγονός ότι ο ΠΑΟΚ δεν πατούσε καλά και ξεκίνησε άστοχος, πήρε προβάδισμα με 21-13 και έκλεισε την πρώτη περίοδο με διψήφια διαφορά (26-16).

Με την ελληνική ομάδα να εξακολουθεί να μη μπορεί να βρει λύσεις στην επίθεση, οι γηπεδούχοι διατήρησαν τον έλεγχο της αναμέτρησης, φτάνοντας το +15 στο τέλος του ημιχρόνου (46-31).

Ο «Δικέφαλος του Βορρά» έδειξε σημάδια ανάκαμψης στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, μειώνοντας σταδιακά και φτάνοντας στο -5 (54-49), όμως, σερί 10-0 των γηπεδούχων, επανέφεραν τη διαφορά στους 14 (64-49) και έβαλαν εκ νέου πολύ δύσκολα στον ΠΑΟΚ.

Το παιχνίδι δεν είχε πια γυρισμό, με τους Γερμανούς να κάνουν… πάρτι, να εκτοξεύουν τη διαφορά ακόμα και στο +26 (94-68) και να φτάσουν στην τελική νίκη με 94-77.

Η μεγάλη εμφάνιση του Γιάνικ Μπορέιρα που τελείωσε με double-double και 20 πόντους με 12 ριμπάουντ δεν συνοδεύθηκε από το επιθυμητό αποτέλεσμα, ενώ οι Γουίλιαμ Χάτσερ, Τζαμάλ Τζόουνς και Θοδωρής Ζάρας είχαν από 10 πόντους.

Ο Μπόγιαν Σούμποτιτς με 22 πόντους και 7 ριμπάουντ ήταν ο πρωταγωνιστής των νικητών, με τον Ρασάντ Τζέημς να έχει 14 πόντους με 6 ριμπάουντ και 5 ασίστ, τον Γιόρμαν Μπαρτόλο 13 πόντους με 3 ασίστ και τον Γιόσουα Μέγιο 10 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 26-16, 46-31, 69-56, 94-77

Φωτό: championsleague.basketball