Μεγάλη έκπληξη στη Γαλλία, ο Ζήσής οδήγησε την Μπάμπεργκ στη νίκη, περιμένει ΑΕΚ η Χάποελ

Written by  Νοε 20, 2018

Μεγάλη έκπληξη στην Γαλλία, όπου η Οστάνδη κατέκτησε την πρώτη της νίκη στο Basketball Champions League στην έδρα της Στρασμπούργκ, ο Νίκος Ζήσης βοήθησε την Μπάμπεργκ να φτάσει στη εκτός έδρας νίκη επί της Νίμπουργκ, Η Μούρθια έφυγε με το διπλό από την έδρα της Μπάνβιτ, η Βενέτσια χρειάστηκε την παράταση στην έδρα της Φρίμπουργκ, ενώ η Χαποέλ νίκησε άνετα τη Ντιζόν και περιμένει την ΑΕΚ.

Α΄όμιλος

Μπάνβιτ - Μούρθια 62-63

Η Μούρθια πήρε σπουδαίο διπλό στην έδρα της Μπάνβιτ με 63-62 και παρέμεινε στην κορυφή του Α΄ομίλου. Η Ισπανική ομάδα παρουσιάστηκε διπρόσωπη, καθώς είχε ένα δυνατό πρώτο μέρος όπου και προηγήθηκε με 42-33, όμως στο δεύτερο μισό εγκλωβίστηκε επιθετικά με αποτέλεσμα η Μπάνβιτ να βρει την ευκαιρία, να μπει στο παιχνίδι και θα μπορούσε ακόμη και να το είχε πάρει, αν ευστοχούσε στην τελευταία της επίθεση.

Από 10 πόντους για τους νικητές είχαν οι Όλεσον και Ούρτρασουν, ενώ για την Μπάνβιτ ο Πέρεζ είχε 14 πόντους και ήταν αυτός που αστόχησε στο τελευταίο σουτ.

Τα δεκάλεπτα: 21-22, 33-42, 47-51, 62-63

Β΄όμιλος

Φρίμπουργκ – Βενέτσια 86-96

Η Βενέτσια στον όμιλο του ΠΑΟΚ νίκησε στην παράταση με 96-86 την Φρίμπουργκ εκτός έδρας.

Η αναμέτρηση για τις δύο ομάδες ήταν ισορροπημένη, καθώς και οι δύο ομάδες είχαν από δύο δεκάλεπτα υπέρ του. Η Φρίμπουργκ μπήκε μπροστά στο ημίχρονο με 42-40, ενω στο τρίτο δεκάλεπτο η Βενέτσια απάντησε παίρνοντας αυτή το προβάδισμα με 56-55. Στο τέταρτο δεκάλεπτο έγινε μάχη με τον Τζάστιν Ρόμπερτσον της Φρίμπουργκ να ευστοχεί σε τρεις βολές δύο δευτερόλεπτα πριν το τέλος ισοφαρίζοντας σε 77-77 και να οδηγεί την αναμέτρηση στην παράταση. Εκέι η Βενέτσια ήταν πιο δυνατή και με επί μέρους σκορ 19-9 έφτασε στο τελικό 96-86 υπέρ της.

Τα δεκάλεπτα: 23-17, 42-40, 55-56, 77-77(κ.α.), 86-96 (παρ.)

Βόννη – Οπάβα 114-77

Η Βόννη ήταν ισοπεδωτική απέναντι στην Οπάβα και την διέλυσε με 114-77.

Η Βόννη καθάρισε την υπόθεση νίκη από το πρώτο δεκάλεπτο, καθώς με επιθετικό κρεσέντο προηγήθηκε με 32-18, ενώ πήγε στα αποδυτήρια με 58-40. Στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι γκάζωσαν περισσότερο και με επί μέρους σκορ 39-20 ανέβασαν την διαφορά στο +37 (97-60). Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο ρυθμός ήρθε σε ισορροπία και το τελικό 114-77 έδωσε μια επιβλητική νίκη για τη Βόννη.

Τα δεκάλεπτα: 32-18, 58-40, 97-60, 114-77

Γ΄όμιλος

Νίμπουργκ – Μπάμπεργκ 78-84

Η Μπάμπεργκ του Νίκου Ζήση που σημείωσε 14 πόντους, κατέκτησε τη νίκη εκτός έδρας απέναντι στη Νίμπουργκ με 84-78, πραγματοποιώντας ένα εξαιρετικό τελείωμα στην αναμέτρηση.

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο με τη Νίμπουργκ να πηγαίνει στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με 46-43 μπροστά και τις δύο ομάδες στο τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνουν ισόπαλες στο επί μέρους σκορ 19-19 και σκορ αναμέτρησης στο 65-62 υπέρ των γηπεδούχων.

Στο τέταρτο δεκαλεπτο όμως η Μπαμπεργκ  είχε καλύτερες λύσεις στο παρκέ και έφτασε στη νίκη με 84-78.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ο Ρούμπιτ με 22 πόντους , ενώ για τη Νίμπουργκ ο Μπόχατσικ είχε 16 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 20-23, 46-43, 65-62, 78-84

Χαποέλ – Ντιζον 86-72

Η Χαποέλ επικράτησε άνετα της Ντιζόν με 86-72 στο Ισραήλ και έμεινε μαζί την ΑΕΚ στην κορυφή του ομίλου, ενώ περιμένει την Ελληνική ομάδα στο Ισραήλ την Τρίτη 11 Δεκεμβρίου.

Η Χαποέλ μπήκε από νωρίς μπροστά στην αναμέτρηση, έφτασε εύκολα στο ημίχρονο μπροστά με 48-39, ενώ στο τρίτο δεκάλεπτο ανέβασε τη διαφορά σε διψήφιο κλείνοντας με 66-54. Στο τέταρτο δεκάλεπτο όσο κι αν προσπάθησαν οι Γάλλοι δεν μπόρεσαν να μπουν στην αναμέτρηση και ηττήθηκαν με 86-72.

Τα δεκάλεπτα: 23-20, 48-39. 66-54, 86-72

Δ΄όμιλος

Μπέιρουθ – Νεπτούνας 102-78

Η Μπέιρουθ στον όμιλο του Προμηθέα επικράτησε εύκολα της Νεπτούνας με 102-78. Οι γηπεδούχοι δεν είχαν δυσκολίες στην αναμέτρηση, καθώς από το πρώτο μέρος είχαν υπέρ τους διψήφια διαφορά κλείνοντας το ημίχρονο μπροστά με 48-38. Στο δεύτερο μέρος το σκηνικό δεν άλλαξε η διαφορά στο τρίτο δεκάλεπτο ανέβηκε στο +18 (78-60), ενώ το τέταρτο δεκάλεπτο απέκτησε τυπικό χαρακτήρα με την Μπέιρουθ  να φτάνει στη νίκη με 102-78.

Τα δεκάλεπτα: 24-15, 48-38, 78-60, 102-78

Στρασμπούργκ – Οστάνδη 61-64

Η Οστάνδη έκανε την πρώτη της νίκη και μάλιστα εκτός έδρας, καθώς επικράτησε της Στρασμπούργκ με 64-61.

Έχοντας δύο εξαιρετικά δεκάλεπτα το πρώτο και το τρίτο η Οστάνδη έκανε την έκπληξη της βραδιάς. Οι Βέλγοι μπήκαν δυνατά και αιφνιδίασαν τους Γάλλους, καθώς προηγήθηκαν με 20-8 στο πρώτο δεκάλεπτο, ενώ ήταν μπροστά στο ημίχρονο με 31-26. Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν ίδιο με το πρώτο με την Οστάνδη να δέχεται 8 πόντους και να παίρνει εκ νέου διψήφια διαφορά με 46-35. Στο τέταρτο δεκάλεπτο η Στρασμπούργκ προσπάθησε να συμμαζέψει τη διαφορά όμως η Οστάνδη είχε τις απαντήσεις και έφτασε στη νίκη με 64-61.

Τα δεκάλεπτα: 8-20, 26-31, 35-46, 61-64