Λύγισε στο τέλος ο Προμηθέας

Written by  Νοε 07, 2018

Για 38 λεπτά ο Προμηθέας είχε τη νίκη στα χέρια του και έμοιαζε ασταμάτητος, όμως τελικά η πρώτη ήττα ήρθε από την Στρασμπουργκ με 83-78 για την 5η αγωνιστική του Basketball Champions League.

Ο Προμηθέας ξεκίνησε άσχημα το παιχνίδι, μένοντας χωρίς σκορ για περισσότερα από 3’, με αποτέλεσμα το 5-0 των πρώτων λεπτών να γίνει γρήγορα 13-4 υπέρ των γηπεδούχων, όμως, η ελληνική ομάδα ξύπνησε πριν τη λήξη του δεκάλεπτου και με «όπλο» την άμυνα έκανε σερί 12-0 για να περάσει μπροστά με 13-16 και την περίοδο να λήγει με προβάδισμα ενός πόντου για τους γηπεδούχους (17-16).

Πανομοιότυπη ήταν και η έναρξη της δεύτερης περιόδου με την Στρασμπούργκ να κάνει σερί 6-0 για το 23-16, αλλά η συνέχεια άνηκε αποκλειστικά στην ελληνική ομάδα, που στα τελευταία 5’ μέχρι το ημίχρονο ήταν… αδιαπέραστη, μετατρέποντας το 28-24 του 15’ με σερί 1-17 στο 29-41 του ημιχρόνου.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν ισορροπημένο με τον Προμηθέα να διατηρεί το προβάδισμα και την διαφορά με 59-51. Στο τέταρτο δεκάλεπτο η Στρασμπούργκ βρήκε τις ευκαιρίες της και μπήκε στο ματς, όμως μέχρι και το τελευταίο λεπτό ο Προμηθέας με τρίποντο του Γκίκα ήταν μπροστά με 78-77, όμως τα λάθη και οι σωστές επιθέσεις των αντιπάλων ήταν αυτό που έδωσε τη νίκη στην Στρασμπούργκ και άφησε τον Προμηθέα να κρατά τα πολύ καλά 38 λεπτά και το ότι θα μπορούσε να φύγει με ένα ακόμη διπλό στη διοργάνωση.

Πρώτος σκόρερ για τον Προμηθέα ο Μπράουν με 30 πόντους, ενώ τον ακολούθησε ο Κασελάκης με 17.

Τα δεκάλεπτα: 17-16, 29-41, 51-59, 83-78

Last modified on Πέμπτη, 08 Νοεμβρίου 2018 01:37