«5Χ5» για την Πολκοβίτσε της Καλτσίδου

Written by  Νοε 05, 2018

Για την 5η αγωνιστική του Πολωνικού πρωταθλήματος η Πολκοβίτσε κέρδισε την AZS UMCS Λουμπλιν με 74-60 και συνεχίζει αήττητη την πορεία της στη διοργάνωση.

Στα πρώτα 5' η Πολκοβίτσε προηγούνταν με 11-4 και ήταν αποτελεσματική τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση. Οι φιλοξενούμενες,δεν μπορούσαν να βρουν ρυθμό και είχαν πολλά προβλήματα στην άμυνα, χάνοντας και πολλά ριμπάουντ. Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με 24-11. Η δεύτερη περίοδος δεν ξεκίνησε ιδανικά για την πρωταθλήτρια Πολωνίας καθώς έκαναν πολλά βεβιασμένα λάθη και ήταν άστοχες. Αυτό όμως δεν το εκμεταλλεύτηκε η Λουμπλίν και έτσι το ημίχρονο τελείωσε με 34-18. Στο δεύτερο ημίχρονο η Πολκοβιτσε συντηρούσε την διαφορά και έτσι μετά από 30' το σκορ ήταν 53-37. Αυτό έδωσε το δικαίωμα στην πρωταθλήτρια Πολωνίας να χαλαρώσει και απλά η αντίπαλος να μειώσει την διαφορά, για το τελικό 74-60.

Η Στέλλα Καλτσίδου, σε 24:13 λεπτά συμμετοχής, πέτυχε πέντε πόντους, με 2/2 δίποντα και 1/4 βολές, ενώ είχε και 1 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 6 κλεψίματα.