Ντεμπούτο με νίκη για Χριστινάκη στην Ισπανία

Written by  Νοε 04, 2018

Για την πέμπτη αγωνιστική του ισπανικού πρωταθλήματος, η νέα ομάδα της Ελεάννας Χριστινάκη, Γκερνίκα δεν δυσκολεύτηκε να κάμψει την αντίσταση της Κέσος Ελ Παστορ, επικρατώντας με 73-40.

Το πρώτο δεκάλεπτο κύλησε με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ (11-15). Στο δεύτερο άρχισε να φαίνεται η διαφορά και να ανοίγει η ψαλίδα, με την Γκερνίκα να έχει επιμέρους σκορ 21-12. Το ημίχρονο έκλεισε με 36-23 υπέρ της φιλοξενούμενης ομάδας, η οποία στο δεύτερο ημίχρονο ήταν καταιγιστική. Πέτυχε 19 πόντους ενώ δέχθηκε μόλις 8. Παρόμοιο το σκηνικό και στην τελευταία περίοδο με τη νίκη να έρχεται άνετα για τις φιλοξενούμενες.

Στο ντεμπούτο της η Ελεάννα Χριστινάκη χρησιμοποιήθηκε πέντε λεπτά, πετυχαίνοντας 6 πόντους και μαζεύοντας 1 ριμπάουντ.