Ήττα της Πολκοβίτσε στην αυλαία της Ευρωλίγκα

Written by  Οκτ 24, 2018

Η πρωταθλήτρια Πολωνίας, Πολοκοβίτσε, τα βρήκε σκούρα, στην πρεμιέρα των ομίλων της Ευρωλίγκα και γνώρισε την εντός έδρας ήττα με 73-56 από την Γαλλική Μπούρζ.

Η Στέλλα Καλτσίδου, που ξεκίνησε στην αρχική πεντάδα, αγωνίστηκε 27:10 λεπτά, πέτυχε 2 πόντους ενώ είχε επίσης 3 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Το παιχνίδι ξεκίνησε νευρικά για την Πολκοβίτσε καθώς ήταν άστοχη στα σουτ. Η Μπουρζ το εκμεταλλεύτηκε και προηγήθηκε με 10-1 στα πρώτα 4’ για να φτάσει η διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφιο αριθμό πόντων 5’ πριν τελειώσει η πρώτη περίοδος. Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε 12-25 υπέρ της Μπουρζ. Στην δεύτερη περίοδο η διαφορά όσο πήγαινε και διευρυνόταν καθώς η γαλλική ομάδα είχε τα ηνία του αγώνα. Οι δύο ομάδες πήγαν στην ανάπαυλα με την Μπουρζ να προηγείται με 22-43. Στο δεύτερο ημίχρονο η φιλοξενούμενη συνέχισε το επιθετικό της κρεσέντο και έφτασε να προηγηθεί ακόμα και με 30 πόντους (35-65). Η Πολκοβίτσε προσπάθησε να μαζέψει την διαφορά για να τελειώσει το παιχνίδι με 56-73. Μοναδικές διασωθείσες από την Πολκοβίτσε ήταν η Φαγκμπενλ με 20 πόντους ενώ η Χαϊες πρόσθεσε άλλους 12.

Τα δεκάλεπτα: 12-25, 22-43, 33-65, 56-73

Πολκοβίτσε ( Μάρος Κοβατσικ): Φαγκμπενλ 20, Γκατζα, Καλτσίδου 2, Λινταμ 6, Τόμας 7, Μπον 9, Χαϊες 12, Κατζμαρζικ, Πας

Μπουρζ (Ολιβιέ Λαφάρζ): Σαρτερό 10, Γιόχανς 19, Μισέλ 9, Οουβίνα 7, Πλουφ 9, Μπερκάνι, Γκοντίν 5, Εκούνβ 10, Ράπερτ 2, Σαρπ 2