Ήττα της Γκιόρ από την Σοπρόν

Written by  Οκτ 20, 2018

Για την 4η αγωνιστική του πρωταθλήματος Ουγγαρίας η Γκιόρ της Άρτεμις Σπανού ηττήθηκε με 71-52 από τη Σοπρόν, αντίπαλο του Ολυμπιακού, στους ομίλους της Ευρωλίγκα. Η Ελληνίδα φόργουορντ πετυχαίνοντας μόλις 4 πόντους, δεν μπόρεσε να οδηγήσει την ομάδα της στο ροζ φύλλο αγώνα.

Η  Γκιόρ ξεκίνησε καλά το παιχνίδι με την Κρνγιτς να σκοράρει τους πρώτους πόντους της φιλοξενούμενης ομάδας ενώ για την Σοπρον σκόραρε η Ντουπρι. Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε 19-10 υπέρ της Σοπρόν. Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με τις γηπεδούχες να αυξάνουν την διαφορά. Χαρακτηριστικό είναι ότι στο 14' το σκορ ήταν 27-14. Η Γκιόρ προσπάθησε και μάζεψε την διαφορά κάνοντας ένα σερί 7-0 (27-21). Η Σοπρόν αντέδρασε και με τις Ζαχουι και Ντουπέι να σκοράρουν πραγματοποίησε ένα σερί 13-4. Το ημίχρονο τελείωσε με 40-25 υπέρ της Σοπρόν. Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Ρομπέρτο Ινιγκιέθ ήταν άστοχη από την γραμμή των βολών παρόλ' αυτά  η διαφορά παρέμενε σε διψήφιο νούμερο (49-31). Η τρίτη περίοδος έκλεισε με 55-35. Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα και η Σοπρόν έφτασε άνετα στο τελικό 71-52.