Πρώτη ομάδα στους "8" ο Κολοσσός Ρόδου

Written by  Οκτ 02, 2018

Την πρόκριση στην προημιτελική φάση του Κυπέλλου πήρε ο Κολοσσός Ρόδου, καθώς επικράτησε με 80-72 στο Βενετόκλειο του Λαυρίου με 80-72.

Πέντε παίκτες του Κολοσσού σημείωσαν διψήφιο αριθμό πόντων με πρώτο σκόρερ τον Ντιγκς-Κουίνσι με 16 και τους Μαυροειδή (15π.), Άσκα (13π.), Μπράουνινγκ (13π.) και Δημάκο (10π). Για το Λαύριο ξεχώρισαν ο Μέλσον με 23 πόντους και ο Νίξον με 14 πόντους.

Ο Κολοσσός θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας τον νικητή του ζευγαριού Ολυμπιακός – Χολαργός στην φάση των «8».

Το Λαύριο αν και μπήκε καλύτερα στην αναμέτρηση, προηγήθηκε στο πρώτο δεκάλεπτο με 18-14, όμως ο Κολοσσός βρήκε ρυθμό στην δεύτερη περίοδο, έσφιξε την άμυνα του και πήγε στα αποδυτήρια έχοντας το προβάδισμα 35-32.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν μοιρασμένο για τις δύο ομάδες με την διαφορά να παραμένει στους τρεις για την ομάδα της Ρόδου με 57-54. Στο τέταρτο και καθοριστικό δεκάλεπτο ο πλουραλισμός στην επίθεση που έβγαζε σε όλη την διάρκεια του αγώνα ο Κολοσσός του επέτρεψε να έχει περισσότερες λύσεις και να φτάσει στη νίκη με 80-72.

Τα δεκάλεπτα: 14-18, 35-32, 57-54, 80-72

Διαιτητές: Σχινάς-Τζαφλέρης-Πιτσίλκας (Ξάνθος)

Δεκάλεπτα: 14-18, 35-32, 57-54, 80-72

Κολοσσός Ρόδου (Βετούλας):  Μπράουνινγ 13, Ντάρεν 6, Κέμπτον, Άσκα 13, Δημάκος 10, Γεωργαλλής, Ντιγκς 16, Γεωργάκης 1, Μαυροειδής 15, Παπαδάκης 6

Λαύριο (Σερέλης): Μαστρογιαννόπουλος 2, Μέλσον 23, Λούντζης 9, Μιλόσεβιτς 2, Κουζέλογλου 7, Νίξον 14, Περράκης, Κακλαμανάκης 8, Χαραλαμπόπουλος 3, Οντιάσε 4