Πανηγυρικά στους «16» ο ΠΑΟΚ

Written by  Φεβ 07, 2018

Πανηγυρική ήταν η πρόκριση του ΠΑΟΚ στους «16» του Champions League, καθώς πέρασε άνετα από την έδρα της Βέντσπιλς με 80-59 και τερμάτισε τρίτος στον όμιλό του.

Ο «Δικέφαλος του Βορρά» εμφανίστηκε αποφασισμένος να πάρει τη νίκη που θα τον έστελνε απευθείας στην επόμενη φάση χωρίς να εξαρτάται από τα αποτελέσματα άλλων ομάδων και το κατάφερε χάη στην πολύ καλή του άμυνα από την αρχή του αγώνα και ιδιαίτερα στο δεύτερο ημίχρονο, όπου δέχθηκε συνολικά μόλις 23 πόντους.

Μετά το αναγνωριστικό πρώτο τρίλεπτο της αναμέτρησης, ο ΠΑΟΚ βρήκε τα πατήματά του και με σερί 10-0 πήρε διαφορά (7-15) και δεν δυσκολεύθηκε να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ με 19-23.

Εντυπωσιακά ξεκίνησε ο «Δικέφαλος του Βορρά» και στη δεύτερη περίοδο, όταν με νέο σερί 13-2 προηγήθηκε με 21-36 και έδειχνε να ελέγχει απόλυτα την αναμέτρηση και το επιβεβαίωσε παρά την αντίδραση των γηπεδούχων, διατηρώντας διψήφια διαφορά ως το ημίχρονο (36-46).

Ο ΠΑΟΚ είχε βρει πλέον το δρόμο του και δεν επέτρεπε στους γηπεδούχους να πλησιάσουν στο σκορ, διατηρώντας τη διαφορά ασφαλείας σε διψήφια επίπεδα (54-67 στο 30’) και στην τελευταία περίοδο έκλεισε τελείως την άμυνά του, δέχθηκε μόλις 5 πόντους και ανέβασε το σκορ στο τελικό 59-80 που τον έστειλε πανηγυρικά στην επόμενη φάση.

Ο Λάκι Τζόουνς και ο Ουσμάν Κρούμπαλι ήταν εκπληκτικοί, κάνοντας αμφότεροι double-double με 11 πόντους και 13 ριμπάουντ και 12 πόντους με 10 ριμπάουντ αντίστοιχα, ο Βαγγέλης Μαργαρίτης είχε 13 πόντους με 4 ασίστ και ο Βασίλης Χαραλαμπόπουλος 12 πόντους με 3 ριμπάουντ και 4 ασίστ σε μια πολύ καλή ευρωπαϊκή βραδιά για τον ΠΑΟΚ.

Για τους γηπεδούχους, ο μόνος που προσπάθησε ήταν ο Ούμπιλα που σημείωσε 17 πόντους με 4 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 19-23, 36-46, 54-67, 59-80