Άνετα η ΑΕΚ 84-64 τη Βενέτσια

Written by  Δεκ 21, 2017

Η ΑΕΚ σημείωσε μια ακόμη νίκη, την 5η της στο Basketball Champions League, καθώς επικράτησε εντός έδρας με 84-64 της Βενέτσια, έχοντας τους Μαυροειδή και Γκριν να σκοράρουν από 19 πόντους.

Ο δικέφαλος έδειξε τα δόντια του από την αρχή, καθώς το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με 17-11, εμώ η διαφορά άνοιξε στο 16΄με την ΑΕΚ να περνά με +15 (35-20). Κάπου εκεί υπήρξε μια μικρή χαλάρωση, η Βενέτσια έτρεξε ένα σερί 17-7 και μείωσε στο ημίχρονο σε 42-37.

Με την έναρξη της 3ης περιόδου η Βενέτσια μείωσε στους δύο (42-40), όμως αυτό ήταν το κύκνειο άσμα για την ΑΕΚ η οποία πάτησε το γκάζι και εξαφανίστηκε στην κυριολεξία, κλείνοντας το δεκάλεπτο μπροστά με 70-48.

Η τελευταία περίοδος ήταν απλά τυπική διαδικασία με την ΑΕΚ να διατηρεί την διαφορά πάνω από τους 20 πόντους και να επικρατεί τελικά με 84-64.

Τα δεκάλεπτα: 17-11, 42-37, 70-48, 84-64

Κόντε (Ισπανία), Μάριτσιτς (Σερβία), Σούλγκα (Ουκρανία).

ΑΕΚ (Σάκοτα): Ελόνου 4, Τζέιμς 8, Γκριν 19 (10 ασίστ), Χάρις 8, Ξανθόπουλος, Σάκοτα 10, Ατιτς 2, Λαρεντζάκης 3 (7 ριμπ.), Μπάρλοου 6, Μωραΐτης, Μαυροειδής 19 (6 ριμπ.), Καββαδάς 5.

Bενέτσια (Ντε Ραφαέλε): Χέινς 10, Πέριτς 12, Τζόνσον 12, Τόνουτ 2, Ορελικ 8, Μπόλπιν, Ρες, Μπιλίγκα 3, Τσερέλα 2, Γουάτ 13.

πηγή φωτό: Basketball Champions League