Μποχωρίδης για… φίλημα, «διπλό» για πρόκριση ο Άρης

Written by  Δεκ 12, 2017

Το καλύτερο φετινό παιχνίδι του έκανε ο Άρης που με ηγέτη τον εκπληκτικό Λευτέρη Μποχωρίδη πήρε σημαντική εκτός έδρας νίκη επί της Ζιελόνα Γκόρα με 80-72 και έκανε αποφασιστικό βήμα για την πρόκριση στην επόμενη φάση του Champions League.

Ο νεαρός γκαρντ ήρθε για να βοηθήσει ουσιαστικά την ομάδα της Θεσσαλονίκης, κάτι που αποδείχθηκε περίτρανα με την σπουδαία του εμφάνιση με 22 πόντους και 9 ασίστ, οδηγώντας τους συμπαίκτες του στη νίκη και δείχνοντας πως μπορεί να γίνει ο ηγέτης της προσπάθειας των «κιτρινόμαυρων».

Ο Άρης ξεκίνησε ορεξάτος και προηγήθηκε νωρίς με 2-6, ενώ παρά την αντίδραση των γηπεδούχων που προηγήθηκαν με 10-8, έπαιξε πολύ καλή άμυνα και με σερί 7-0 πέρασε μπροστά με 10-15 πριν τη λήξη του δεκάλεπτου (12-15).

Με πολύ καλή αμυντική λειτουργία και έπειτα από αρκετό καιρό και θετική επιθετική δραστηριότητα, η ελληνική ομάδα έφτασε στο +10 για πρώτη φορά (12-22) και ανέλαβε τον έλεγχο της αναμέτρησης, με τον Λευτέρη Μποχωρίδη να οδηγεί τους συμπαίκτες του στο σκοράρισμα.

Η ελληνική ομάδα δεν δυσκολεύθηκε να διατηρήσει το προβάδισμα, ενώ το μόνο που κατάφερε η Ζιελόνα Γκόρα ήταν να μειώσει στο τέλος του ημιχρόνου σε 32-38.

Το σκηνικό άλλαξε με την έναρξη του δεύτερου μέρους, με τον Άρη να έχει χάσει το καθαρό μυαλό του, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να μειώσουν και να περάσουν μπροστά με 47-46 , όμως, οι παίκτες του Παναγιώτη Γιαννάκη απάντησαν με σερί 8-0 για να προηγηθούν και πάλι με +7 (47-54) και να κλείσουν τελικά το δεκάλεπτο με 51-56.

Με τον Λευτέρη Μποχωρίδη να μπαίνει… καυτός στην τελευταία περίοδο, ο Άρης ανέβασε τη διαφορά στο +12 (57-69) και πήρε σημαντικό προβάδισμα για τη νίκη. Όσο και να προσπάθησαν οι γηπεδούχοι, ο Άρης δεν ήταν διατεθειμένος να αφήσει την ευκαιρία να πάει χαμένη και έφτασε στη νίκη με 72-80 και πήρε την τέταρτη νίκη του στον όμιλο.

Ο Λευτέρης Μποχωρίδης έκανε πολύ μεγάλο παιχνίδι με 22 πόντους, 3 ριμπάουντ και 9 ασίστ, ο Γκάρι Μπελ είχε 15 πόντους και 3 ασίστ και ο Κιθ Μπένσον είχε 13 πόντους με 7 ριμπάουντ.

Για τους γηπεδούχους, ο Βλαντιμίρ Ντραγκίσεβιτς είχε 16 πόντους με 7 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 12-15, 32-38, 51-56, 72-80