Χάρμα οφθαλμών με σούπερ Χάρις η ΑΕΚ

Written by  Νοε 16, 2017

Η ΑΕΚ ήταν απολαυστική απέναντι στην Ολύμπια Λιουμπλιάνας και με πρωταγωνιστή τον Μάνι Χάρις, πήρε τη νίκη με 91-72, ανεβαίνοντας στο 3-3 στον όμιλό της.

Σε ένα ιδιαίτερα φορτισμένο συναισθηματικά παιχνίδι, εξαιτίας της τραγωδίας από την κακοκαιρία, που κόστισε η ζωή σε 15 συνανθρώπους μας, στη μνήμη των οποίων τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή πριν το τζάμπολ, οι παίκτες της «Ένωσης» έδειξαν από την αρχή διάθεση να τρέξουν και να παίξουν όμορφο μπάσκετ, κάτι που αποτυπώθηκε στο παρκέ, φτάνοντας σε μια σημαντική νίκη.

Οι δυο ομάδες βρέθηκαν κοντά στο σκορ στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν μικρές διαφορές και να προηγούνται με 18-20 στο 9’, όμως η ΑΕΚ απάντησε με σερί 9-0 ως το τέλος του δεκάλεπτου που τη βρήκε να προηγείται με 27-20.

Το σερί έφτασε το 11-0 (29-20) με την ελληνική ομάδα να έχει πάρει τον έλεγχο της αναμέτρησης και να φτάνει για πρώτη φορά σε διψήφια επίπεδα (39-25) στα μισά του δεύτερου δεκάλεπτου. Με τη διαφορά να φτάνει ακόμα και τους 15 πόντους (46-31) η ΑΕΚ δεν δυσκολεύθηκε να κλείσει το ημίχρονο με διαφορά ασφαλείας (50-39).

Το παιχνίδι εξελίχθηκε όπως ακριβώς επιθυμούσε η ΑΕΚ, με τους φιλοξενούμενους να προσπαθούν να μειώσουν και τον Μάνι Χάρις να έχει πολλά κέφια, οδηγώντας τους συμπαίκτες του σε διαφορές ασφαλείας (70-53) και να μπαίνει με σαφές προβάδισμα στην τελευταία περίοδο (72-59).

Σε αυτό το διάστημα, με τον αέρα της διαφοράς οι παίκτες της «Ένωσης» έδειξαν διάθεση να διασκεδάσουν το χρόνο που απέμενε, να ευχαριστηθούν το παιχνίδι και με την Ολύμπια να έχει εγκαταλείψει την προσπάθεια, έφτασαν στην νίκη με 91-72, ολοκληρώνοντας την καλύτερη φετινή τους παρουσία.

Κορυφαίος όλων ήταν ο Μάνι Χάρις, όπου σε μια μεγάλη βραδιά σημείωσε 26 πόντους με 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 3 κλεψίματα. Σε μεγάλο βράδυ βρέθηκε και ο Δημήτρης Μαυροειδής, ο οποίος έκανε double-double με 15 πόντους, 11 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ο Μάικ Γκριν σημείωσε 13 πόντους με 7 ασίστ, ενώ 13 πόντους με 4 ριμπάουντ και 5 κλεψίματα είχε ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης.

Από τους φιλοξενούμενους, ο Μόργκαν είχε 21 πόντους με 8 ριμπάουντ και ο Όλιβερ 13 πόντους με 6 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 27-20, 50-39, 72-59, 91-72