Εύκολο πέρασμα από τη Ρόδο και τώρα βλέπει το ΣΕΦ

Written by  Οκτ 04, 2017

Ένα εύκολο απόγευμα πέρασε ο Παναθηναϊκός Superfoods στη Ρόδο, όπου δεν συνάντησε καμία αντίσταση από τον γηπεδούχο κολοσσό και πήρε εύκολα τη νίκη-πρόκριση στον ημιτελικό με 84-54 και πλέον στρέφεται αποκλειστικά στο μεγάλο ντέρμπι της Κυριακής με αντίπαλο τον Ολυμπιακό για την πρώτη αγωνιστική της Stoiximan.gr Basket League.

Ο Παναθηναϊκός αγωνίστηκε χωρίς τον Λούκας Λεκαβίτσιους, ο οποίος εξακολουθεί να είναι τραυματίας, αλλά και τον Θανάση Αντετοκούνμπο που έλειπε με ειδική άδεια λόγω του θανάτου του πατέρα του.

Με τρομερή ενέργεια και δημιουργία και τον Βουγιούκα, ο οποίος είχε δηλωθεί ως αρχηγός, να πετυχαίνει όλους τους πρώτους πόντους του, ο Παναθηναϊκός μπήκε από το ξεκίνημα μπροστά στο σκορ (0-6) και έδειξε ότι δεν έχει διάθεση να καρδιοχτυπήσει. Με τρίποντο του Καλάθη η διαφορά έφτασε νωρίς σε διψήφια επίπεδα (11-21), πήγε στο +14 για τον Παναθηναϊκό (14-28) και ήδη από το πρώτο δεκάλεπτο είχαν μπει οι βάσεις για τη νίκη.

Η τριάδα των Βουγιούκα, Ντένμον και Καλάθη οδηγούσε τον Παναθηναϊκό στο σκοράρισμα και σε συνδυασμό με την καλή άμυνα, η διαφορά ανέβηκε στους 16 (25-41), για να κλείσει το ημίχρονο στη μέγιστη διαφορά με τους «πράσινους» να προηγούνται με 27-49.

Η κυριαρχία του Παναθηναϊκού ήταν απόλυτη, με τη διαφορά να εκτοξεύεται στους 32 (34-66 στο 28’) και να απομένει το τελικό σκορ για να επισφραγίσει την εύκολη νίκη-πρόκριση στον ημιτελικό.

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 84-54, έχοντας ως πρωταγωνιστές τους Ματ Λοτζέσκι με 14 πόντους και 6 ριμπάουντ, Ίαν Βουγιούκα επίσης με 14 πόντους και 5 ριμπάουντ, Νικ Καλάθη με 13 πόντους, 7 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 3 κλεψίματα, Κέισι Ρίβερς με 10 πόντους και Μάρκους Ντένμον με 10.

Από τον Κολοσσό που δεν κατάφερε να φανεί ανταγωνιστικός, ο Μάρβιν Τζόουνς είχε 13 πόντους με 7 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 16-28, 27-49, 40-69, 54-84

Φωτό: HEBA (Πρακτορείο INTIME)