Εύκολα το προβάδισμα η ΑΕΚ

Written by  Μάι 28, 2017

Το πρώτο βήμα για την τρίτη θέση του πρωταθλήματος έκανε η ΑΕΚ η οποία επιβλήθηκε του Άρη με 90-74. Η σειρά των αγώνων μεταφέρετε στο Αλεξάνδρειο την Τετάρτη (31/5 17:30).

Στο άδειο από κόσμο ΟΑΚΑ ο ρυθμός ήταν πολύ γρήγορος για τις δυο ομάδες στην έναρξη του αγώνα με τον Δημήτρη Πρίφτη ωστόσο να βλέπει με το καλημέρα δυο παίκτες του να κάθονται στον πάγκο καθώς ο Τσαϊρέλης αποχώρησε με πρόβλημα στο αγκώνα από ένα άτσαλο πέσιμο και ο Καββαδάς σε μονομαχία με τον Μαυροειδή ζαλίστηκε και έγινε αλλαγή (και οι δυο επανήλθαν στη συνέχεια του αγώνα).

Η ΑΕΚ ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι και εκμεταλλευόμενη και την αστοχία των φιλοξενούμενων (3/10 μέχρι εκείνο το σημείο) προηγήθηκε με 15-7 στα μέσα του πρώτου δεκαλέπτου. Ο Άρης αντέδρασε, βρήκε το δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι και με ένα μικρό σερί μείωσε αρχικά σε 17-13, ενώ στη συνέχεια έφερε το παιχνίδι στα ίσα (17-17) για να ολοκληρωθεί η περίοδος με σκορ 23-24.

Με την έναρξη της δεύτερης περιόδου οι δυο ομάδες συνέχισαν να πηγαίνουν πόντο πόντο. Η ΑΕΚ έχοντας μεγαλύτερη βοήθεια στο σκοράρισμα από τους παίκτες του πάγκου (18 πόντοι έναντι 9 του Άρη) και τρέχοντας περισσότερο στον αιφνιδιασμό ανέκτησε το προβάδισμα (32-28) αλλά δεν κατάφερε να ξεφύγει περισσότερο και η ομάδα της Θεσσαλονίκης μείωσε ξανά στον πόντο (35-34) πέντε λεπτά πριν τη λήξη του ημιχρόνου. Οι παίκτες του Σωτήρη Μανωλόπουλου συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο του αγώνα και οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το ταμπλό να γράφει 48-41.

Ο Δημήτρης Μαυροειδής έχοντας φτάσει τους 13 πόντους, μαζεύοντας και 8 ριμπάουντ, οδηγούσε την ΑΕΚ η οποία στα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου βρισκόταν στο συν 9 (59-50) προβάδισμα που διατήρησε μέχρι το τέλος της περιόδου (68-57). Οκτώ λεπτά πριν τη λήξη της αναμέτρησης η διαφορά έφτασε τη μέγιστη τιμή της για την ΑΕΚ (73-57) η οποία με το επιμέρους 11-2 έκανε και το συν 20 ένα λεπτό αργότερα (79-59) τελειώνοντας ουσιαστικά νωρίς την υπόθεση νίκη. Οι άμυνες στο τέλος χαλάρωσαν και έτσι το τελικό 90-74 ήρθε φυσιολογικά.

Τα δεκάλεπτα: 23-24, 48-41, 68-57, 90-74

ΑΕΚ (Μανωλόπουλος): Λαρεντζάκης 11, Νιούλει 3, Μωραϊτης 3, Μαυροειδής 13, Μαυροκεφαλίδης 2, Ελόνου 11, Βασιλειάδης 10, Μιλόσεβιτς 16, Ντίξον 11, Σκουλίδας, Σάκοτα 10

Άρης (Πρίφτης): Φιλιώνης 5, Τσαϊρέλης 11, Ζάρας 7, Γιάνκοβιτς 17, Καββαδάς 8, Σκοτ 2, Ξανθόπουλος 9, Χρηστίδης 4, Σίμτσακ 5, Μούρτος 6