Εύκολα η ΑΕΚ προκρίθηκε στους «16»

Written by  Φεβ 21, 2017

Η ΑΕΚ ήταν εμφανώς ανώτερη από την λιθουανική Γιουβέντους και με το εμφατικό 75-54 επικράτησε και στον επαναληπτικό αγώνα της πρώτης φάσης των play off του Champions League και προκρίθηκε στους «16» της διοργάνωσης, όπου θα αντιμετωπίσει τη γαλλική Μονακό που πήρε την απευθείας πρόκριση από την κανονική περίοδο.

Υπό το βλέμμα του Λουκά Μαυροκεφαλίδη και με τον Μπραντ Νιούλεϊ για πρώτη φορά στην σύνθεσή της, η «Ένωση», που είχε επικρατήσει και στον πρώτο αγώνα με 77-78, δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα να πάρει άνετα την πρόκριση, δείχνοντας πρόθεση να φτάσει όσο πιο μακριά γίνεται στο θεσμό.

Η ΑΕΚ δεν είχε διάθεση για αστεία και από το ξεκίνημα της αναμέτρησης έπιασε τους φιλοξενούμενους από το… λαιμό, δείχνοντας τις προθέσεις της σε σχέση με την υπόθεση πρόκριση.

Με εξαιρετική άμυνα που εγκλώβισε εντελώς τους παίκτες της Γιουβέντους και με πολύ καλή κυκλοφορία της μπάλας, έφτασε γρήγορα το +10 (15-5στο 6΄’) και έκλεισε ένα εντυπωσιακό πρώτο δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ με 25-9.

Οι παίκτες του Γιούρι Ζντοβντς έφτασαν ακόμα και το +20 (33-13) και στο σημείο εκείνο η Γιουβέντους προσπάθησε να αντιδράσει και να ισορροπήσει λίγο την κατάσταση, καταφέρνοντας να μειώσει στο τέλος του ημιχρόνου σε 37-27.

Η άνοδος του Μάικλ Ντίξον βοήθησε την «Ένωση» να βρει εύκολο σκοράρισμα και να διατηρεί σταθερά τη διαφορά σε υψηλά επίπεδα και να κλείσει το τρίτο δεκάλεπτο με την ασφάλεια του +17 (55-38).

Έχοντας ήδη εξασφαλίσει την πρόκριση, η ΑΕΚ φρόντισε να ικανοποιήσει τους φιλάθλους της και να χαρίσει και θέαμα, με το τελικό 75-54 να σφραγίζει την πρόκρισή της στους «16» του Champions League.

Ο Τσινεμέλου Ελονού είχε 14 πόντους με 6 ριμπάουντ, ο Μάικλ Ντίξον είχε 14 πόντους με 5 ασίστ και ο Δημήτρης Χαριτόπουλος σημείωσε 11 πόντους για την ΑΕΚ, ενώ για τους φιλοξενούμενους ο Γκαλντίγκας σημείωσε 11 πόντους και ο Ντιγκς είχε 10 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 25-9, 37-27, 55-38, 75-54

ΑΕΚ (Ζντοβτς): Ούκιτς 3, ΜακΓκράθ 8, Ελονού 14, Σάκοτα 10, Βασιλειάδης 9, Χαριτόπουλος 11, Ντίξον 14, Λαρεντζάκης 2, Νιούλεϊ, Μαυροειδής 2, Σκουλίδας, Τσαλμπούρης 2

Γιουβέντους (Σιρέικα): Ντιγκς 10, Πάρκερ, Βιτσκάουσκις 3, Σιρουταβίτσιους 7, Μπεστ 4, Τσεπουκάιτις 9, Σαλένγκα 3, Βασίλιους 3, Γκαλντίγκας 11, Σούλσκις 4

Φωτό: basketballcl.com