Ζορίστηκε αλλά προκρίθηκε ο Παναθηναϊκός

Written by  Οκτ 05, 2016

Το εισιτήριο για τα ημιτελικά του Κυπέλλου πήρε ο Παναθηναϊκός Superfoods που επικράτησε, πιο δύσκολα από ότι δείχνει το τελικό σκορ επί του ΠΑΟΚ με 88-69 στο κλειστό "Νίκος Γκάλης".

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε πιο δυνατά την αναμέτρηση, έτρεξε ένα σερί 8-0 απέναντι σε ένα μουδιασμένο Παναθηναϊκό που χρειάστηκε 3:30 για να πετύχει το πρώτο του καλάθι. Ο Αργύρης Πεδουλάκης άλλαξε όλη την πεντάδα και με έναν Γιάννη Μπουρούση να μπαίνει φουριόζος στο παρκέ και να πετυχαίνει 9 πόντους ισορρόπησε το παιχνίδι πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (18-19).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός μπήκε πιο δυνατά, πέρασε μπροστά στο σκορ (22-19) με τον Παππά να του δίνει ενέργεια. Οι «πράσινοι» έφτασαν τη διαφορά και στο +7 (29-22 στο 13') με τον ΠΑΟΚ να απαντάει και να φέρνει το παιχνίδι στα ίσα ξανά. Οι δυο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ μέχρι το τέλος του ημιχρόνου και πήγαν στα αποδυτήρια με το ταμπλό να γράφει 44-40.

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε ούτε στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου. Ο «Δικέφαλος του Βορρά» έβαλε δύσκολα στους Κυπελλούχους Ελλάδας, ωστόσο, το τρίτο φάουλ του Λίνου Χρυσικόπουλου, αλλά και δυο τρίποντα από τους Παππά και Ρίβερς που έγραψαν το 50-44 άλλαξε τις ισορροπίες. Οι παίκτες του Αργύρη Πεδουλάκη πάτησαν το «γκάζι» και έφτασαν τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφιο αριθμό (56-46 με καλάθι-φάουλ του Παππά) τεσσεράμισι λεπτά πριν τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου. Ο ΠΑΟΚ μάζεψε τη διαφορά με ένα σερί 10-4 (60-56) για να λήξει η περίοδος με 64-57.

Πιο εύστοχος επιθετικά και με καλύτερες αμυντικές επιλογές ο Παναθηναϊκός κράτησε το προβάδισμα στο τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης διευρύνοντας μάλιστα τη διαφορά στο +16 (83-67) για να φτάσει στο τελικό 88-69 που στέλνει τον Παναθηναϊκό Superfoods στους τέσσερις του Κυπέλλου.

Κορυφαίοι για τους νικητές οι Μπουρούσης, Παππάς και Ρίβερς που πέτυχαν 23, 18 και 16 πόντους αντίστοιχα, ενώ από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Λίνος Χρυσικόπουλος με 13 πόντους.

Ο ΠΑΟΚ με την παρουσία του Μπάνε Πρέλεβιτς στις άδειες κερκίδες του κλειστού των Ολυμπιακών Εγκαταστάσεων έδειξε ότι θα είναι ανταγωνιστικός στο Πρωτάθλημα που ξεκινάει το προσεχές Σαββατοκύριακο.

Τα δεκάλεπτα: 18-19, 44-40, 64-57, 88-69

Παναθηναϊκός Superfoods (Πεδουλάκης): Σίγκλετον, Ρίβερς 16, Τζέιμς 7, Μποχωρίδης, Καλάθης Ν. 14, Φώτσης 2, Παππάς 18, Γκίστ 6, Χαραλαμπόπουλος 2, Λούτζης, Μπουρούσης 23, Καλάθης Π.,

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Χρυσικόπουλος 13, Κόνιαρης, Τσόχλας 6, Τέιλορ 6, Μιλγένοβιτς 11, Γλυνιαδάκης 3, Καραμανώλης, Σίμπερτ 8, Καμάρας, Μπράιαντ 7, Πίνερς 9, Κλάντον 6