Εύκολο απόγευμα για την Polcowice, δύσκολη νίκη για Polonia, ήττα για Energa Torun

Written by  Οκτ 20, 2022
Με την τρίτη αγωνιστική συνεχίστηκε το πρωτάθλημα Πολωνίας, με απολογισμό 2 νίκες και 1 ήττα για τις ομάδες που αγωνίζονται ελληνίδες παίκτριες.

Η Polcowice της Άρτεμις Σπανού επικράτησε άνετα της Pruszkow με 96-45. Η διαφορά ανάμεσα στις δύο ομάδες ήταν εμφανής από την αρχή της αναμέτρησης. Η νταμπλούχες Πολωνίας είχαν ήδη πάρει διαφορά ασφαλείας από το πρώτο δεκάλεπτο όταν και προηγήθηκαν με 33-7. Στον ίδιο ρυθμό συνέχισαν και τα επόμενα δεκάλεπτα με εξαίρεση την τελευταία περίοδο όταν και έριξαν την απόδοση τους καθώς ο αγώνας είχε ήδη κριθεί.

Η Άρτεμις Σπανού αγωνίσθηκε 21'15" και πέτυχε 12 πόντους έχοντας 2/4 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 κόψιμο.

Τα δεκάλεπτα: 33-7, 58-16, 82-29, 96-45.

Η Energa Torun της Βασιλικής Λούκα, δεν τα κατάφερε απέναντι στην Lublin και ηττήθηκε με 68-80. Η φιλοξενούμενη ομάδα προηγήθηκε στα πρώτα πέντε λεπτά με 6-13 με την Torun να ακολουθεί και να πραγματοποιεί σερί 9-2 ισοφαρίζοντας σε 15-15. Η Lublin παίζοντας πιο συγκεντρωμένα ξαναπήρε το προβάδισμα και λίγο μετά την έναρξη της δεύτερης περιόδου έκανε το 20-30 ενώ ξέφυγε και με 13 (26-39). Η Torun αντέδρασε και με προσωπικές ενέργειες κυρίως έκλεισε το ημίχρονο με 35-41. Στο δεύτερο ημίχρονο δεν άλλαξε κάτι σημαντικά με την Lublin να έχει σταθερό προβάδισμα μεταξύ 8-12 πόντων και ουσιαστικά να μην απειλείται.

Η Βασιλική Λούκα αγωνίσθηκε 28'41" έχοντας 4 πόντους με 2/4 δίποντα, 6 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Τα δεκάλεπτα: 17-23, 35-41, 52-59, 68-80.

Η Polonia της Αγγελικής Βιντσιλαίου πανηγύρισε μια δύσκολη νίκη απέναντι στην Sleza καθώς επικράτησε με 76-75. Ισορροπημένο το παιχνίδι μεταξύ των δύο ομάδων και με το προβάδισμα ν' αλλάζει συνεχώς κατοχή. Στο δεύτερο δεκάλεπτο όμως η Sleza ξέφυγε με δέκα πόντους διαφορά κάνοντας το 20-30. Άμεση ήταν η αντίδραση της γηπεδούχου ομάδας και με σερί 17-6 πέρασε μπροστά 37-36 δύο λεπτά πρίν την ολοκλήρωση του ημιχρόνου. Στα επόμενα δεκάλεπτα ο αγώνας έγινε ντέρμπι καθώς καμία ομάδα δεν ξέφυγε πολύ στο σκοράρισμα. Η αναμέτρηση κρίθηκε στο τελευταίο λεπτό από την γραμμή των βολών.

Η Αγγελική Βιντσιλαίου αγωνίσθηκε 16'40" και πέτυχε 4 πόντους έχοντας 2/5 δίποντα, 2 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 4 κλεψίματα.

Τα δεκάλεπτα: 18-18, 41-38, 59-60, 76-75.