Ήττα στον ημιτελικό της Euroleague για την Αβενίδα της Φασούλα

Written by  Απρ 09, 2022

Στον ημιτελικό της Ευρωλίγκα, η Avenida ηττήθηκε από την Sopron με 74-69 και έμεινε εκτός τελικού.

Η ουγγρική ομάδα πήρε από την αρχή το προβάδισμα με την Avenida να προσπαθεί να μείνει κοντά στο σκορ. Το ίδιο συνεχίστηκε και στην δεύτερη περίοδο με την Sopron να φτάνει σε διψήφια διαφορά πόντων 4' πρίν το ημίχρονο. Προηγήθηκε με 20-30. Στο σημείο εκείνο η γηπεδούχος ομάδα κάλεσε ταιμ άουτ. Η διακοπή όμως δεν εμπόδισε τις φιλοξενούμενες να μεγαλώσουν κι άλλο την διαφορά κλείνοντας το ημίχρονο με 31-47. Η Sopron διατηρούσε αυτή την διαφορά ασφαλείας μέχρι που η Avenida με την έναρξη της τελευταίας περιόδου μείωσε σε 55-64 ενώ τρεισήμισι λεπτά πρίν το φινάλε το σκορ ήταν 64-68. Τα φάουλ, τα άστοχα σουτ και οι βολές στο τέλος στοίχισαν στην ισπανική ομάδα και έτσι η Sopron έκανε το 1-0.

Η Μαριέλα Φασούλα αγωνίσθηκε 11'29" και είχε 4 πόντους (2/4 δίποντα), 2 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο.

Τα δεκάλεπτα: 13-22, 31-47, 52-64, 69-74.