Ισοφάρισε τη σειρά στην παράταση

Written by  Μαρ 18, 2022
Η Girona νίκησε την Avenida για τα προημιτελικά της Ευρωλίγκα και ισοφάρισε την σειρά σε 1-1. Επικράτησε στο γήπεδο της με 81-79 στην παράταση.
Τα ημίχρονα ήταν μοιρασμένα για κάθε μία ομάδα με την Girona να είναι μπροστά στο ημίχρονο με 36-28. Με την έναρξη της τρίτης περιόδου η διαφορά έγινε διψήφια για την Girona. Στο σημείο εκείνο η Avenida άρχισε να παίζει καλύτερη άμυνα και πιο συγκεντρωμένα. Λίγο πρίν την λήξη του δεκαλέπτου έφερε το ματς στον πόντο (44-43). Έκτοτε η αναμέτρηση πήγαινε πόντο πόντο ενώ στα μισά της τέταρτης περιόδου η Avenida με καλάθι της Φασούλα πέρασε μπροστά με 59-60. Λίγο πρίν το φινάλε η Girona ισοφάρισε σε 68-68 και το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση. Η γηπεδούχος ομάδα πήρε προβάδισμα τριών πόντων το οποίο μείωσε η Avenida με την Φασούλα και πάλι να παίρνει επιθετικό ριμπάουντ, να δίνει ασίστ κ το σκορ να γίνεται 77-77. Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε με δύο βολές στα τελευταία δευτερόλεπτα της Girona.

Η Μαριέλα Φασούλα αγωνίσθηκε 14'03" και είχε 6 πόντους (3/8 δίποντα), 9 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 20-16, 36-28, 50-47, 68-68, 81-79 (παρ.).