Στον τελικό η Σέπσι της Παυλοπούλου

Written by  Απρ 26, 2021

Την πρόκριση στον τελικό πανηγυρίζει η Sepsi της Πηνελόπης Παυλοπούλου καθώς και στον τρίτο αγώνα επικράτησε της Olimpia Brasov με 78-48. Αυτή θα είναι η έκτη συμμετοχή της κυπελλούχου Ρουμανίας σε τελική φάση.

Αγωνιστικά η Σέπσι ξεκίνησε με ένα γρήγορο σερί 7-0. Η Olimpia μάζεψε τη διαφορά και κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στον πόντο με την λήξη της πρώτης περιόδου (15-16). Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ. Αυτό άλλαξε όμως στα τελευταία πέντε λεπτά καθώς η Olimpia υπέπεσε σε λάθη ενώ και στην επίθεση ήταν άστοχη, γεγονός που εκμεταλλεύτηκε η Sepsi και προηγήθηκε με 23-31 στο ημίχρονο.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η διαφορά έφτασε τους δέκα πόντους (23-33) ενώ και το ταιμ άουτ που κάλεσε ο προπονητής της γηπεδούχου ομάδας δεν άλλαξε σημαντικά την εξέλιξη. Στο τέλος της περιόδου η Παυλοπούλου κέρδισε φάουλ σε προσπάθεια για τρίποντο ευστοχώντας και στις τρεις βολές κλείνοντας προηγούμενη με 36-52. Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα καθώς ο αγώνας είχε κριθεί.

Η Πηνελόπη Παυλοπούλου αγωνίσθηκε 14'36" και ήταν η δεύτερη σκόρερ της ομάδας πετυχαίνοντας 12 πόντους ( 2/5 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 5/7 βολές) ενώ είχε 1 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Τα δεκάλεπτα: 15-16, 23-31, 36-52, 48-78.