Στους "8" του EuroCup η Σέπσι της Παυλοπούλου

Written by  Μαρ 16, 2021

Για τη φάση των "16" του EuroCup Γυναικών, η Σέπσι, της Πηνελόπης Παυλοπούλου, αντιμετώπισε την Ισπανική, Lointek Gernika Bizkaia, επικράτησε στην παράταση με 76-73 και πανηγύρισε την πρόκριση στις 8 καλύτερες ομάδες της διοργάνωσης. Εκεί, την Πέμπτη (18/3) θα αντιμετωπίσει την Reyer Venezia, από την Ιταλία, που επικράτησε με 72-63 της Πολωνικής Gorzow.

Ισορροπημένη η αρχή του αγώνα, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ (4-4 στο 8:34). Σε εκείνο το σημείο η Σέπσι πάτησε το πόδι στο γκάζι και με ένα επιμέρους 6-0. προηγήθηκε με 10-4. Διατηρώντας το +6 η κυπελλούχος Ρουμανίας έφτασε στο 14-8, στα μισά του πρώτου δεκαλέπτου. Στο 3:10 η διαφορά έφτασε σε διψήφιο νούμερο για πρώτη φορά (8-20), με η Σέπσι να δείχνει ότι έχει τον έλεγχο της αναμέτρησης. Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με 14-26. Οι "πράσινες" συνέχισαν με τον ίδιο ρυθμό, φτάνοντας στο 21-34, που ήταν και η  μεγαλύτερη διαφορά, στα μισά του δεύτερου δεκαλέπτου. Λίγο πριν το τέλος της δεύτερης περιόδου, οι τυπικά γηπεδούχες, ροκάνισαν ελαφρώς τη διαφορά (28-34 στο 2:05), για να πάνε οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια, με το ταμπλό να γράφει 31-41. Συγκεντρωμένη και αποφασισμένη η Σέπσι, διατήρησε τον έλεγχο, η διαφορά ανέβηκε στο +14 (33-47), για να ολοκληρωθεί η τρίτη περίοδος με 41-57. Στα τελευταία δέκα αγωνιστικά λεπτά, η εικόνα άλλαξε. Η Lointek Gernika Bizkaia, εγκλώβισε με την άμυνα της την Σέπσι, μείωσε σε 60-61, τρία λεπτά πριν τη λήξη, με την υπόθεση πρόκριση πλέον είναι ανοιχτή. Οι γηπεδούχες προηγήθηκαν με 63-61, κάνοντας τα τελευταία λεπτά δραματικά, την ίδια ώρα που η Σέπσι είχε σημειώσει μόλις 4 πόντους στην τελευταία περίοδο. Το τελικό 67-67 έστειλε το παιχνίδι στην παράταση. Στα έξτρα πέντε λεπτά η Σέπσι ήταν πιο εύστοχη και με το τελικό 73-76 πήρε τη νίκη πρόκριση στις 8 καλύτερες ομάδες του EuroCup, εκεί όπου θα αντιμετωπίσει την Ιταλική Venezia, αναμέτρηση που θα διεξαχθεί την προσεχή Πέμπτη (18/3).

Η Πηνελόπη Παυλοπούλου αγωνίστηκε 10:36, σημείωσε 2 πόντους, είχε 1 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Τα δεκάλεπτα: 14-26, 31-41, 41-57, 67-67, 73-76 (παρ.)