Ελληνική παράσταση από Βιντσιλαίου και Λούκα

Written by  Μαρ 02, 2021

Ελληνικός "εμφύλιος" ανάμεσα στην Α3 Basket Umea της Αγγελικής Βιντσιλαίου και την Helsingborg της Βασιλικής Λούκα στο πρωτάθλημα Σουηδίας. Νικήτρια αναδείχθηκε η Umea καθώς επικράτησε εντός έδρας με σκορ 81-57.

Παρ' ότι ξεκίνησε καλά η ομάδα της Λούκα και προηγήθηκε στο πρώτο δεκάλεπτο με 20-15 και στο ημίχρονο με 31-29, στο δεύτερο ημίχρονο η Umea γύρισε το παιχνίδι και κυρίως στην τελευταία περίοδο όπου με επιμέρους σκορ 30-5 πήρε το ροζ φύλλο αγώνα.

Η Αγγελική Βιντσιλαίου αγωνίσθηκε 30'32" και πέτυχε 17 πόντους (6/15 δίποντα, 5/9 βολές) ενώ είχε 6 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 4 κλέψιμο και 1 κόψιμο.

Η Βασιλική Λούκα σε 32'06" μέτρησε 21 πόντους (8/15 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2/3 βολές) και 8 ριμπάουντ.

Οι δύο διεθνείς ήταν οι πρώτες σκόρερ των ομάδων τους και η Βασιλική Λούκα και του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα 15-20, 29-31, 51-52, 81-57.