Ήττα για Τενερίφη πριν τη διακοπή για τις Εθνικές ομάδες

Written by  Ιαν 25, 2021

Την ήττα στο γήπεδο της γνώρισε η Ciudad de la Laguna Tenerife από την Duràn Maquinaria Ensino με 63-72 για την 22η αγωνιστική του πρωταθλήματος Ισπανίας.

Καλύτερες στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης οι φιλοξενούμενες έκαμψαν την αντίσταση της Tenerife. Προηγήθηκαν με 29-36 στο ημίχρονο, με τα τρίποντα και τις ασίστ να αποτελούν σημεία κλειδιά. Στο δεύτερο ημίχρονο η Τενερίφη προσπάθησε να επιστρέψει και βρέθηκε να χάνει με ένα πόντο στο τέλος της τρίτης περιόδου (48-49). Τα τελευταία λεπτά όμως ανήκαν στην Ensino η οποία με σκορ περιόδου 15-23 πήρε πολύτιμη νίκη.

Η Μαριέλα Φασούλα χρησιμοποιήθηκε 20' και σημείωσε 8 πόντους (4/6 δίποντα) ενώ μάζεψε 8 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο.

Οι δύο ομάδες ισοβαθμούν στην 5η θέση με την Tenerife να υπερτερεί στους πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 16-21, 29-36, 48-49, 63-72.