Δεν άντεξε στο τέλος

Written by  Ιαν 21, 2021

Μακριά από τη νίκη, για πέμπτη αγωνιστική, βρέθηκε η Γκνύνια, της Άρτεμις Σπανού, που ηττήθηκε από την Φενέρμπαχτσε με 88-57 για τον 2ο όμιλο της Ευρωλίγκα. Οι νταμπλούχες Πολωνίας θα αντιμετωπίσουν την Παρασκευή (22/1, 20:00) την USK Praha.

Η τουρκική ομάδα μπήκε πιο δυνατά στον αγώνα καθώς προηγήθηκε στο 5ο λεπτό της πρώτης περιόδου με διψήφια διαφορά πόντων (15-5) και έδειξε από νωρίς τις διαθέσεις της. Το 26-16 της πρώτης περιόδου έγινε 38-21 και αυτό ανάγκασε τον προπονητή της Gdynia να καλέσει ταιμ άουτ. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να μειώσει προσωρινά με ένα μικρό σερί 5-0. Το ημίχρονο έκλεισε 44-33. Στην τρίτη περίοδο έδειξε σημεία βελτίωσης και πλησίασε και άλλο την Fenerbache μειώνοντας σε 59-51. Ένας καταιγισμός τριπόντων όμως και επιμέρους σκορ 29-6, οι γηπεδούχες επικράτησαν άνετα της πολωνικής ομάδας.

Η Άρτεμις Σπανού αγωνίσθηκε 28'54" και πέτυχε 7 πόντους ( 2/5 δίποντα, 1/3 τρίποντα). Παράλληλα είχε 2 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Τα δεκάλεπτα: 26-16, 44-33, 59-51, 88-57.